Etikete göre gösterilenler vosvos ordu

Pazartesi, 23 Mart 2015 10:23

13.Ordu Vosvos Şenliği 2015

İlk olarak Fikret Türkyılmaz’ın Belediye Başkanlığı döneminde 1995 yılında Ordu'lu vosvos aşığı Enis AYAR'ın limuzin vosvos ile başlayan ve bugüne kadar 12 kez düzenlenen Vosvos Şenliği, uzun bir aradan sonra bu yıl Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yeniden başlıyor. Geçmiş yıllarda Volkswagen'in efsanevi Bettle modeline gönül verenleri Ordu’nun doğa harikası yeşil yaylalarında buluşturan Vosvos Şenliği, Ordu Kent Konseyi’nin teklifi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yeniden yapılacak. Bettle tipi 'kaplumbağalar' 18-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında Ordu’nun yaylalarında tur atarak 'trophy' yapacak.

Ordu Vosvos Festivali 1998 10

ORDU YAYLALARINDA BİR HAFTA
18-24 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak 13. Vosvos Şenliği'nde Türkiye'nin her yerinden gelen vosvoslar, Ordu'nun Ünye, Fatsa ilçelerinde turladıktan sonra en eski yerleşim alanı olan, 3 bin 500 yıl önce Doğu Roma İmparatorluğu döneminde 'Argonot Efsanesi'nin" yaşandığı ve anısına kilise yapıldığı Yason Burnu'nda toplanacak. Geceyi kuracakları çadırlarda geçirecek olan vosvosseverler, Perşembe ilçesini turladıktan sonra Boztepe'ye çıkacak. Burada Ordu pidesini tattıktan sonra Eskipazar Vadisi'nde bulunan Doğu Karadeniz Bölgesinin ilk bilimsel arkeolojik kazısının yapıldığı Kurul Antik Yerleşimini ziyaret edecek olan vosvosseverler, daha sonra Turnalık yaylasındaki vosvos kampına ulaşacak. Çambaşı yaylasında trekking yapacak olan vosvosseverler, sırasıyla Yeşilce, Armut Alağı, Kaleboynu Obası, Ablak Taşı, Semen Obası'nda şapel ziyareti, Yaprakbaşı ve Karagöl'e geçecekler. Vosvos şenliği yaylada düzenlenecek veda konseri ile sona erecek.

Ordu Vosvos Festivali 1998 12

“VOSVOSLARIN UĞRAK YERİ ORDU”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 1995 yılında başladıktan sonra aralıksız devam eden ancak 10 yıldır yapılamayan hatta köstek olunan Vosvos Şenliği’ni yeniden başlatacaklarını açıkladı. Yılmaz, “Türkiye’de Ordu’yu kurumsal anlamda ilk tanıtan ve en önemli sivil toplum hareketi olarak başlatılan, o günden sonra o sebeple veya bu sebeple yapılamayan hatta köstek olunan bir proje vardı. Vosvos şenliği adı altında yapılan ve Enis Ayar ağabeyimizin öncülüğünü yaptığı Türkiye’de çok ses getiren bu projeyi bu yıl Büyükşehir Belediyesi olarak destek verecek ve yeniden başlatacağız. Türkiye’deki tüm Vosvosseverlerin uğrak yeri bundan sonra Ordu olacak” dedi. 

METİN AKYÜREK
ORDU

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için;
http://www.vosvosturkiye.com/vos-topluluk/etkinlikler/viewevent/9-13-ordu-vosvos-festivali

 

Kategori Vosvos Haberleri
Salı, 05 Haziran 2012 12:01

Ordu Vosvos Şenliği 2012

Geleneksel olarak yapılan Ordu Vosvos Şenliklerinin 12.si bu sene 1-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek.
12.si düzenlenecek olan etkinlik vosvoscular arasında vosvos haccı olarak kabul edilmekte.Türkiye de ilk vosvos toplantısı gene Ordu'da yapılmıştır.Ordu denilince akla ilk gelen vosvoscu Enis AYAR tarafından düzenlenmekte.Bu sene 6 Temmuz gecesi Fuat SAKA konseri olarak son bulacak.

12. ORDU VOSVOS ŞENLİĞİ PROGRAMI 

(30 HAZİRAN - 07 TEMMUZ 2012)

30 HAZİRAN 2012 CUMARTESİ

Saat 10:00 Yer: YASON

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen vosvoslar, mitolojideki Argonot efsanesinin Karadeniz’deki en önemli uğrak yeri olan YASON BURNU’nda toplanıyor. Gelen katılımcılara katılım formu doldurularak, yaka kartları, Fotomaraton formu, araç tanıtım numarası verilecektir. Konaklamak için kamp çadırları kurulacaktır..

Saat 18:00 Hoş geldiniz yemeğini, batan güneşin eşliğinde yiyor ve geceyi çadırlarda Yason’da geçiriyoruz..

01 TEMMUZ 2012 PAZAR :

Saat: 09.00

Yason’da Sabah çorbası

10:00 14 HAZİRAN 2012 tarihinde Türkiyenin 2.Sessiz Şehri (Cittaslow) olan Perşembe İlçesine hareket. Katılımcılar yayla alışverişini burada yapacaklar. Daha sonra eskort eşliğinde Boztepe’ye çıkılacak.

13:00 Öğlen Boztepe tesislerinde yöresel pide (Ordu yağlısı) ayran ikramı. Kamera ve fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayınız.

14:30 Şehir turu atarak Kurula çıkılacak.. Kurul Kayalıkları ziyaretinden Kuşgediği üzerinden Çekiçoğluna ve Yokuşdibinde mola daha sonra Turnalık Vosvos kamp merkezine hareket edilecek. Kamp merkezinde gösterilen yerlere katılımcılar konaklama çadır ve karavanlarını Kurarlar. Proje ekibi, Görevli ve Basın mensupları İl Afet Müdürlüğü tarafından kurulan, proje ekibi tarafından kendilerine ayrılan çadırlarda kalırlar.

19:00 Turnalık kamp merkezinde akşam yemeği verilecek. İl Afet Müdürlüğünün kurmuş olduğu büyük sahra Çadırında Kafeterya hizmeti verilecektir. Burada Tüm katılımcı ve ziyaretçilere festival süresince çay-kahve servisi yapılacaktır

02 TEMMUZ 2012 PAZARTESİ:

Saat Yer

09:00 Kamp Merkezi’nde kafeteryada çay, kahve servisi.
Saat 17:00 ye kadar serbest zaman. 

17:00 Susuz Tepe’ye hareket edilecek. Tepeden güneşin batışını izlerken ikram olarak yöresel yiyecekler ve ayran ikramı ve kamp merkezine dönüş.

03 TEMMUZ 2012 SALI :

Saat: Yer:

09:00 Kamp Merkezi’nde kafeteryada çay, kahve servisi

10:00 TREKKING Günü kahvaltıdan sonra sırt çantalarımızı alıp,7 Km.(6 Saat) sürecek olan Armutalan ve Kale Boynu Ablaktaşında sandviç ve ayran ikram edildikten sonra geçilmez istikametinden kamp merkezine dönüp istirahata çekiliyoruz.

04 TEMMUZ 2012 ÇARŞAMBA

Saat Yer:

09:00 Kamp Merkezi’nde kafeteryada çay, kahve servisi.

13:00 Çukuralanda sandviç ve ayran ikram edilecek.

18:00 Akşam yemeği Yeşilce Beldesinde Yeşilce Belediyesinin organize ettiği etkinliğe katılıp gece geri dönülecek.

05 TEMMUZ 2012 PERŞEMBE :

Saat: Yer:

09:00 Kamp Merkezi’nde kafeteryada çay, kahve servisi.

10:00 Karagöl’e hareket edilecek. Çambaşı Semen Obası Kilise Ziyareti Yaprak Başı ve Bozat Taşı Karagöle tırmanış. Burada ikramımız olan sandviç, ayran ve canik helva Serbest zaman isteyen yüzebilir isteyen karlar üzerinde dans eder.

18:00 Kamp Merkezine dönüş.

06 TEMMUZ 2012 CUMA:

Saat: Yer:

09:00 Kamp Merkezi’nde kafeteryada çay, kahve servisi.

10:00 Sabah keyfinden sonra Kurt kayası yürüyüşü yapıyoruz. Akşam düzenlenecek olan veda partisine hazırlanmak üzere kampa dönüyoruz .

18:00 Kamp merkezinde bütün katılımcılara akşam yemeği ikram edilecek.

20:00 Festival süresince devam eden fotoraf yarışmasında dereceye girenlerin açıklanması, ödül töreni ve Fuat SAKA ile KONSER

07 TEMMUZ 2012 CUMARTESİ :

Saat: Yer

09:00 Kamp Merkezi’nde kafeteryada çay, kahve servisi.

10:00 Yol hazırlığı ve vedalaşma.

NOT : Kamp yeri Kabadüz İlçesi Yokuşdibi Belediyesi Turnalık Obası Döngeri mevkiindedir..

Ayrıca etkinlikte ödüllü fotoğraf yarışması da düzenlenecektir.

Etlkinlik linki;

http://www.vosvosturkiye.com/vos-topluluk/etkinlikler/viewevent/4-ordu-vosvos-%C5%9Fenli%C4%9Fi-2012

Kategori Vosvos Haberleri