Etikete göre gösterilenler festival

Cuma, 27 Mayıs 2016 20:55

Kırklareli'ni Vosvoslar Bastı

Kırklareli Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 26’ncısını düzenlenen Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nde yer alan vosvoslar büyük ilgi çekti.
Festival kortejinde yer alan Ankara ve Zonguldak'tan gelen vosvoslar Kırklarelililerin ilgi odağı olup Kırklareli sokaklarında ‘’Vosvos Ruhu’’ rüzgarı estirdi. 
 
VOSVOS SAHİPLERİ KESİMOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
 
Etkinlik kapsamında Ankara Volksder, Ankara Volkswagen Fun Clup ve Zonguldak'tan gelen Zonvos derneği üyesi olan vosvos sahipleri Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu makamında ziyaret ettiler. Festivale katılmalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Vosvosçular, Kesimoğlu'na teşekkür dileklerini sunarak çeşitli hediyeler verdiler. Kesimoğlu, Vosvosların festivale renk kattığını ve kendisinin de klasik araçlara ilgi duyduğunu belirterek, vosvos sahiplerine festivalin simgesi karagöz heykelciği ve festivale katılım belgesi verdi.
Kategori Vosvos Haberleri
Cumartesi, 17 Kasım 2012 21:01

Mersin Narenciye Festivali ve Vosvos

Bu yıl 3.'sü düzenlenen Mersin Narenciye Festivali'ne 26 ülkeden gösteri grupları katılırken, süslemeler ve figürler için 70 ton narenciye kullanıldı. Kültür Park'ta kurulan stantlarda halka narenciye ürünleri ikram edildi.

Mersin Valiliği ve Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri, Mersin Üniversitesi ve odaların katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Mersin Narenciye Festivali'nin açılışı, Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Kültür Park sahil şeridi sonunda narenciye ürünleriyle süslenmiş alanda yapıldı. Bu yıl 750 bin lira bütçeyle hazırlanan festivalin açılışına Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, AK Parti Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt ve Ahmet Tevfik Uzun, CHP Mersin Milletvekilleri Vahap Seçer ve İsa Gök, Mersin Üniversitesi Rektörü Suha Aydın, merkez ilçelerin belediye başkanları, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası ve Abdullah Özdemir, bugün Mersin'in ortak paydası olan narenciye etrafında bir kez daha kenetlendiklerini söyledi. Festivali birlik, beraberlik ve işbirliği içindeki çabalarla gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, "Narenciye konusu açıldığında herkesin söyleyecek bir sözü vardır. Elbette, sorunlarımızın farkındayız. Ancak, bugün sorunları bir kenara bırakalım, bu güzelliklerin keyfini çıkaralım. Kentimizin güzel ve gülen yüzünü herkese gösterelim" dedi.

Mersin Narenciye Festivali'nin birlik ve beraberlik içinde el ele hareket edildiğinde neler başarılabileceğinin en somut örneği olduğunun altını çizen Özdemir, "Bu festival, Mersin'in hoşgörü, uzlaşma ve işbirliğinin adresi olduğunun bir göstergesidir. Birçok ilke sahne olan festivalimizde, bu yıl bir başka ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacağız. Mersin Devlet Opera ve Balemiz, Mersin Klasik Türk Müziği Koromuz ile Kilise Korolarımızın işbirliğinin bir meyvesi olan Mersin Anadolu Kültürleri Korosu ve Orkestrası ilk kez halkımızla buluşacaktır" diye konuştu.

Mersin halkına, festivale katılan firmaların ikramları ile güzel bir gün geçirmelerini dileyen Özdemir, vatandaşları, dünyanın 26 farklı ülkesinden gelerek festivale renk katan gösteri gruplarının yaratacağı coşkuya katılmaya ve bu şenlik ortamının keyfini çıkarmaya davet etti.

Özdemir'in konuşmasının ardından Vali Güzeloğlu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan, milletvekilleri ve diğer protokol üyeleri, kurdele keserek 3. Mersin Narenciye Festivali'nin açılışını gerçekleştirdiler. Protokol üyeleri daha sonra Kültür Park içerisinde narenciye ürünleri ile süslenmiş alanlarda kısa bir yürüyüş yaparken, Vali Güzeloğlu, kurulan narenciye çeşmesinden konuklara portakal ve greyfurt suyu ikram etti.

Festival açılışı daha sonra Adnan Menderes Bulvarı üzerinde düzenlenen kortej geçişiyle devam etti. Renkli görüntülere sahne olan kortej geçişine, 26 ülkeden gelen yaklaşık 600 kişilik gösteri grupları ile Mersin'in amatör spor grupları, antika arabalar, bisikletli gruplar, animatörler, narenciye ürünleri ile süslenmiş araçlar katıldı.VosWos Mersin'de korteje desteklerini verdi.Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kortej geçişinde yabancı ve yerli gösteri grupları, protokol tribünü önünde mini gösteriler de yaptı.

FESTİVAL ALANI NARENCİYE ÜRÜNLERİ İLE SÜSLENDİ

İki gün sürecek festival boyunca gösteri grupları, Mersinlilere müzik ve dans dolu anlar yaşatacak. Moldova, Gürcistan, Romanya, Endonezya, Bulgaristan, Gana, Yunanistan, Sırbistan, Hindistan, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Ukrayna, Belarus, Tayland, Peru, Senegal, Slovakya, Karadağ, Acaristan, Başkurt Cumhuriyeti, Çin, Tataristan, Kazakistan ve Rusya'dan gelecek gruplar festivalde gösteriler düzenleyecek. Festival kapsamında ilk kez Mersin Devlet Opera ve Balesi, Mersin Klasik Türk Müziği Korosu ve Kilise Korolarının bir araya gelmesiyle oluşan Mersin Anadolu Kültürleri Korosu ve Orkestrası birçok farklı türden müzik dalını kapsayan bir repertuvar ile ilk konserini verecek. Kültür Park içerisinde 70 ton narenciye ile süslenmiş ve 50 firmanın stant kurduğu alanlarda Mersinliler farklı narenciye ürünlerinden yapılmış lezzetleri de tatma fırsatını bulacak.

Öte yandan, gösteri gruplarının geçişi sırasında protokol tribünü önünde rahat çalışma ortamı bulamayan basın mensupları, programı sonuna kadar takip edemeden festival alanından ayrılmak zorunda kaldılar.

Kategori Vosvos Haberleri