Vosvos Türkiye

Vosvos Türkiye

Vosvos Türkiye olarak vosvos sevenlere ve kullanıcılarına en güncel bilgileri aktarmak için makaleler bölümünde yazarım.

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Salı, 05 Nisan 2022 15:17

Yılların Eskitemediği Vosvos

Yılların Eskitemediği Vosvos - 5.0 out of 5 based on 1 review

Altan Dede'nin Vosvosu...

Ordu'da yaşayan Altan ŞEREF 1991 yılında aldığı 1962 model vosvosu ile yıllardır yollarda. Yolların yetmediği yerlerde yaylalarda!

Birçok kez Ordu Vosvos şenliğine katılmış, Vosvos Ordusunun onur üyesi Altan dede olmuş. Birçok vosvoscu gibi vosvosunu kendi tamir etmeyi öğrenmiş, bir çok vosvoscuya da destek olmuştur.

 

Uzun ömürlü sağlıklı yaşlar diliyoruz kendisine. İyi ki bizimlesin Altan Dede!

Pazartesi, 04 Nisan 2022 14:37

Otizm Farkındalığı Vosvos Konvoyu Bursa

Vosvosculardan Büyük Destek

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü nedeni ile Bursa Büyükşehir Belediyesi, Vos Garage 16 Vosvos grubu ve Bursa Otizm Derneği ile beraber bu günün dikkatini tüm insanlara anlatabilmek için konvoy düzenledi. Otizmli çocuklar mavi balonlar ile süslenen vosvoslar ile şehir turu attı. Renkli görüntülerin oluştuğu konvoya tüm Bursa halkı ilgi gösterdi.

 

Çevre illerden de Vosvos sahipleri etkinliğe destek için konvoya katıldılar.Geleneksel hale gelen konvoya bu sene de Bursa Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız ve Otizm Derneği Başkanı Emel Kanberoğlu eşlik etti.Yıldız Otizm farkındalık günü hakkında konuşma yaparak etkinliğe katılan vosvosculara teşekkür belgesi verdi. Bizde katılan tüm vosvoscu arkadaşlara bu önemli günde vakit ayırıp katılım gösterdikleri için teşekkür ederiz.

Vosfest Adana Kampı

Geleneksel bir hale gelen Portakal Çiçeği Karnavalı Vosfest Adana kampı bu sene 6.sını tamamladı. Renkli geçen karnaval alanında vosvoslar gene karnavalın gözdesi oldu.

26 Mart Cuma günü başlayan etkinlikte gün boyunca bir çok sanatçının verdiği konser ile katılanlar keyifli zamanlar geçirdi.

Haluk Levent Konseri

27 Mart Cumartesi günü etkinlik kortej ile başladı. Vosvoslarında katıldığı kortej karnaval havasında geçti. Büyük bir kalabalığa ev sahipliği yapan Portakal Çiçeği Karnavalında Haluk Levent konseri ise damga vurdu. Sadece konserler ile sınırlı kalmayıp sergiler, söyleşiler, bando gösterisi, dans gösterisi gibi etkinlikler ile gün boyu keyifli vakit geçiren Adanalılar vosvos kampınada büyük ilgi gösterdi. Vosfest Adana Vosvos Kampına Türkiye'nin bir çok ilinden vosvoscular katıldı. Uzun süredir pandemi nedeniyle kamp yapamayan vosdostlar 2022 nin açılış kampını Adana'da gerçekleştirdi. Adana denilince akla ilk gelen şeydir kebap! Hızlı kebap yeme yarışması ise renkli görüntüler oluşturdu. Kamp alanında yanan mangal kokusu ise tüm misafirleri kamp alanına çekmeyi başardı :)

Etkinlik sayfamızdan resim paylaşabilir, yorum yapabilirsiniz.

https://vosvosturkiye.com/vos-topluluk/etkinlikler/viewevent/10-6-geleneksel-vosfest-adana-kampı-portakal-çiçeği-karnavalı

Cumartesi, 14 Ocak 2017 19:00

Kardan Vosvos Yaptılar

Kardan Vosvos Yaptılar - 3.5 out of 5 based on 15 reviews

Tüm ülkeyi etkisi altına alan kar yağışı, özellikle İstanbul'da şiddetini arttırdı.Karın tadını çıkaran vatandaşların oluşturduğu ilginç görüntülerden biri de dün Bağcılar’da ortaya çıktı.Kar yağışını fırsat bilerek bir vatandaş kardan vosvos yaparak güzel bir görüntü oluşturdu.

KARDAN ARABA YAPTILAR

Yeni Mahalle’de oturan Yahya Kocaoğlu isimli bir vatandaş, birkaç arkadaşının da yardımıyla kardan araba yaptı. Kardan araba vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görürken, birçok vatandaş kardan arabayla hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURADA ARABA KALMIŞ, ÜZERİNE KAR YAĞMIŞ SANIYORLAR

Kocaoğlu, bazı vatandaşların kardan arabayı görünce çok şaşırdıklarına vurgu yaparak, "Vatandaşların bazıları, özellikle ufak çocuklar burada araba kalmış, üzerine de kar yağmış sanıyor. Elinize sağlık diyorlar, çok güzel olduğunu söylüyorlar, gayet memnunlar, fotoğraf çekiniyorlar" diye konuştu. Kardan araba yapmanın karın şekliyle de zorlaşabildiğine değinen Kocaoğlu, yağmur yağmadıkça kardan arabanın 3-4 gün bozulmayacağını söyledi.

Öte yandan, yaşadıkları mahalledeki yeşillik alan beyaz örtüyle kaplanınca çocuklarıyla beraber karın tadını doyasıya çıkaran vatandaşlar da kardan arabayı çok beğendiklerini söyleyerek, Kocaoğlu ve arkadaşlarına teşekkür etti.

SENEYE DE SELİMİYE CAMİİ'Nİ YAPACAĞIZ

Kardan arabanın mimarı Kocaoğlu, arabanın yapımının 7-8 saatlerini aldığını belirterek, "Daha öncesinde memlekete gitmiştik, Sivas’a. Orada düşündük, ne yapalım diye. Herkes kardan adam yapıyor, biz de kardan araba yapalım dedik. Ufaktan başladık, baktık ki güzel bir şey çıkıyor, devam ettik. Geçen sene de Murat 124 yapmıştık, bu sene de farklılık olsun dedik, Vosvos yaptık. Bu, yaptığım 3’üncü araba oluyor. Cami de yapmıştık, ama onu memlekette yaptık. Allah izin verirse, seneye bir daha böyle kar yağarsa, cami yapmayı düşünüyoruz burada. Selimiye Camii’ni yapacağız" dedi.

Pazartesi, 26 Eylül 2016 16:35

"Kelebek" Çocuklar İçin Toplandılar

"Kelebek" Çocuklar İçin Toplandılar - 2.7 out of 5 based on 18 reviews

Halk arasında 'kelebek hastalığı' olarak bilinen vücutlarının çeşitli yerlerinde kırmızı benekler oluşan 'epidermolizis bülloza' hastalığına yakalanan çocuklar, İzmir'de Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplandı. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Debra Türkiye, İZVOSDER ve Konak Belediyesi, eve kapanan bu çocuklar için farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik düzenledi. Hastalarla aileleri kentte Vosvos araçlarla tur attı.
İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde düzenlenen seminere, Halk Sağlığı İl Müdür Yardımcısı Dr. Ayşe Evrim Bölükbaşı, İZVOSDER Başkanı Dr. Mazlum Rüştü Yeşilyurt, Debra Türkiye Başkanı Adem Akyüz ve Başkan Yardımcısı aynı zamanda da eşi Neslihan Akyüz, Epidermolozis bülloza hastaları ve aileleri katıldı. Türkiye'de kayıtlı yaklaşık 400 Epidermolozis bülloza hastası bulunduğu dile getiren Başkan Adem Akyüz, kendi çocuğunun da söz konusu hastalığın pençesinde olduğunu belirtti. Hastalığın bulaşıcı olmadığını söyleyen Akyüz, "Halk arasında kelebek çocuklar olarak bilinen Epidermolozis bülloza (Epidermolysis bullosa) hastası çocuklara farkındalık yaratmak istiyoruz. Benim çocuğumda Epidermolozis bülloza hastası. Eşim Neslihan Akyüz'ün de çocuğu aynı hastalıkla dünyaya geldi. Hatta biz çocuklarımız sayesinde biraraya geldik. Kendi yaşadığımız sorunlar ve diğer hasta çocuklarla iletişim kurmak için bir dernek kurduk daha sonra da 56 ülkede faaliyet gösterip uluslararası bir kuruluş olan Debra adlı vakfın Türkiye temsilciliğini üstlendik. Hastalarımızın sosyal anlamda topluma entegre olmaları için çalışıyoruz. insanların arasında dolaşmalarını ve hastalarımıza bakış açısını değiştirmek istiyoruz. Hastalarımızı insanlar gördüklerinde cüzzamlı gibi davranıyorlar. Epidermolozis bülloza genetik bir cilt rahatsızlığı hiç bir şekilde bulaşıcı değil. Fakat görüntü itibariyle insanları derinden etkilediği için hastaları gördüklerinde bulaşabileceğini düşünüyorlar. İnsanların hastalarımızdan kaçması onları eve hapsediyor. Biz bunu kırmak istiyoruz. Bugün İzmir'de farkındalık yaratmak istiyoruz. Hastalarımız ve halkımıza yönelik bir seminer verip onlara zorlukları anlatmak istiyoruz. Bizim hastalarımızı gördüklerinde onun kelebek hastası olduğunu bilip ona göre davranmalarını istiyoruz. Çünkü bizler bu hastalık nedeniyle çok zor günler geçiriyoruz" dedi. Debra Türkiye Başkan Yardımcısı Neslihan Akyüz ise "İsviçre'de yaşıyorum ve benim de 3 yaşındaki kızım Epidermolozis bülloza hastası. Bu hastalığı daha önce bilmiyordum. Çocuğumda ortaya çıkınca tanıştım. Türkiye'deki hastaların durumlarının daha zor olduğunu görünce gönüllü olarak yardımcı olmak istedim" diye konuştu.

SEMİNER SONRASI VOSVOS TURU

Akyüz çifti, hasta ve yakınlarına karşılaştıkları zorluklarla nasıl mücadele edecekleri, yaralara nasıl bir tedavi yönteminin uygulanacağı ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra seminere katılanlara üzerinde "Sizin hiç Kelebek kardeşiniz oldu mu?" yazılı tişörtlerden dağıtıldı. Ardından da kentte 'Vosvos' turu atıldı. Etkinlik Gündoğdu Meydanı'ndaki konserle sona erdi.
Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)-

Çarşamba, 22 Haziran 2016 13:54

22 Haziran Dünya Vosvos Günü

22 Haziran Dünya Vosvos Günü - 2.9 out of 5 based on 18 reviews

Dünya Vosvos Günü

Dünya vosvos günü klüpler ile görüşülerek birkaç yıl zorlu bir çalışma ardından sonuçlanmıştır.Alexander Gromow'un bir fikri vardı ve bunu uluslar arası yapmaya odaklandı.

1995 yilinin 22 Haziran tarihinden itibaren tüm 22 Haziranlar,  bu sevgili, çekici ve kullanisli arabayi kutlamak icin “Dünya VW-Beetle günü olarak benimsenmistir.

Neden 22 Haziran 22 Haziran 1934 tarihinde Alman Ulusal Otomotiv Sektörü Federasyonu ve Dr. Ferdinand Porsche arasinda bir sözlesme imzalanmistir. Bu sözlesmeye göre Mühendis Ferdinand Porsche’ye ait sirket Volkswagen’i gelistirecek ve on ay içinde ilk prototipi sunacaktir.  O gün, Volkswagen efsanesinin basladigi gündür, o gün her seyin baslangic baslangic günüdür. Dünya capinda bir tarih seçilecegi için,  iklim kosullari da göz önünde bulundurulmalidir.  Haziran ayinda kuzey yarimküredeki iklim ve hava kosullari böyle bir kutlama için müsait olmakla beraber, güney yarimküredeki hava kosullari da buna uygundur. Bu sebepler de 22 Haziran tarihinin secilmesinde rol oynamistir.

Bununla amaçlanan nedir? Dünyanin en cok satan, “Yüzyilin Arabasi” seçilen, binlerce sevenin en degerli mülkü olan bu arabayi kutlamak için sabit bir tarih secilmesi amaclanmistir.

Bu tarih neden Bad Camberg’de düzenlenen 5. Uluslararasi Klasik-VW Bulusmasinda açiklandi? Bu organizasyona gelen gelmeyen herkes buna asinadir, dünya capindaki VW-Beetle hayranlarinin önemini bilir. Süphesiz, bu organizasyon, klasik ve özgün Volkswagen arabalarin bulustugu dünya capinda örnek teskil edecek bir organizasyondur. Dünya capindaki bütün Beetle hayranlarinin katilimi söz konusudur. Dünyanin her kösesinden dergiler bu organizasyonla ilgili makaleler yayinlarlar. Bütün bu faktörler sebebiyle Bad Camberg’deki bu organizasyon, “Dünya VW-Beetle Günü”nü piyasaya tanitmak için ideal bir arka fon olusturmaktadir.

Bu tarih resmi bir tarih olmayacak. Zaten yetlililerin onayina da gerek yok. Bu daha cok hobimiz olan bu otomobili anacagimiz bir anma günü olacak.  Sizin onayiniz ve desteginiz bu günü gercege cevirmek icin yeterlidir.

WierschLottermannGromowTorta AVC

 

Vosvosun yan ve arka camlarına asabileceğiniz dosyayı indirmek için tıklayın.

Çeviri: Damla ATAMER

Cuma, 27 Mayıs 2016 20:55

Kırklareli'ni Vosvoslar Bastı

Kırklareli'ni Vosvoslar Bastı - 2.9 out of 5 based on 19 reviews
Kırklareli Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 26’ncısını düzenlenen Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nde yer alan vosvoslar büyük ilgi çekti.
Festival kortejinde yer alan Ankara ve Zonguldak'tan gelen vosvoslar Kırklarelililerin ilgi odağı olup Kırklareli sokaklarında ‘’Vosvos Ruhu’’ rüzgarı estirdi. 
 
VOSVOS SAHİPLERİ KESİMOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
 
Etkinlik kapsamında Ankara Volksder, Ankara Volkswagen Fun Clup ve Zonguldak'tan gelen Zonvos derneği üyesi olan vosvos sahipleri Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu makamında ziyaret ettiler. Festivale katılmalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Vosvosçular, Kesimoğlu'na teşekkür dileklerini sunarak çeşitli hediyeler verdiler. Kesimoğlu, Vosvosların festivale renk kattığını ve kendisinin de klasik araçlara ilgi duyduğunu belirterek, vosvos sahiplerine festivalin simgesi karagöz heykelciği ve festivale katılım belgesi verdi.
Perşembe, 21 Nisan 2016 21:32

Kanserli Çocuklar İçin Vosvos Turu

Kanserli Çocuklar İçin Vosvos Turu - 3.3 out of 5 based on 12 reviews

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Prof. Dr. Servet Bilir Onkoloji Merkezi ve Eskişehir Vos 26 Kulübü iş birliğiyle düzenlenen organizasyonda, kanser tedavisi gören çocuklara moral olması ve kansere dikkat çekmek için vosvoslar ile şehir turu yapıldı.

Rengarenk vosvoslar, etkinlik öncesi süslenerek hastane bahçesine getirildi. Kentte tur atan çocuklar, vosvoslar ile gezerek moral buldu.

Eskişehir Vos 26 Kulübü Başkanı Murat Özdemir, geçen yıldan itibaren 14 sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

kanser tedavisi goren cocuklara vosvos turu

Çocukların yüzündeki tebessümün paha biçilemez olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu:

" 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için böyle bir organizasyon düzenledik. Onların moral bulması için elbette bizlere de görev düşüyor. Sabah saatlerinde öncelikle hastane servisi odalarının süslemesini tamamladık. Araçlarımızı süsledik ve çocuklarımıza şehir turu attırarak, keyifli zaman geçirmelerini sağladık. Amacımız, bir nebze olsun moral verebilmek ve kansere dikkat çekmekti."

Merkezde tedavi gören Elif Gündüz'ün annesi Nesrin Gündüz ise bu tür organizasyonlarda çocukların çok mutlu olduğunu dile getirerek, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

kanser tedavisi goren cocuklara vosvos turu 001

Vosvosların gün geçtikçe daha fazla dikkat çekmesi ile klüpler ve derneklerin böyle sosyal projeler yapmaları önem arz etmekte. Vos 26 klübüne bu duyarlı etkinlik için teşekkür ederiz.

Cuma, 12 Şubat 2016 00:24

Başımızın Üstünde Yerin Var

Başımızın Üstünde Yerin Var - 4.5 out of 5 based on 6 reviews

Zonguldak'ta, tek katlı kafeteryanın çatısına konulan 1972 model eski Vosvos ilgi odağı oldu.

Çatıya dekor amacıyla konulan kamuoyunda ‘tosbağa' "vosvos" olarak bilinen eski model aracı görenler şaşkınlık yaşıyor.

Melih Öztürk, ortağı Serife Cesur ile birlikte Yayla Mahallesi Kapuz Caddesi’nde kafe açtı. Öztürk ve Cesur, ‘Vosvos’ ismini verdikleri tek katlı kafenin çatısına görselliği ön plana çıkarmak, dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için eski bir vosvos çıkarıp yerleştirdi. Aynı model vosvostan kafenin bahçesine de konuldu. Çatıdaki aracı görenler, önce kaza olduğunu düşünse de otomobilin dekor amaçlı yerleştirildiğini öğrenince büyük şaşkınlık yaşıyor.

tosbaga

Volkswagen Derneği Başkanı da olan Melih Öztürk, daha önce yapılmayan bir şeyi yaptıklarını söyledi. Kendisine ait 'trafikten çekme belgeli' araçlardan birini çatıya, diğerini de bahçeye koyduklarını belirten Öztürk, şöyle konuştu:
"Dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için vosvos arabalarının daha çok ön plana çıkarılması ve koruma altına alınması için bu yola başvurduk. İnsanların tepkisi çok güzel. Şu an bir hafta oldu aracı koyalı. Ana yol olduğu için buradan geçen 100 sürücüden 80'inin yavaşlayarak buraya baktığını ve fotoğraf çektiğini gördük.Demek ki iyi bir şey yaptık. Bahçedeki aracımız da çok güzel oldu. İçine küçük bir masa monte ettik. Çocukların rahat oynayabileceği, eğlenebileceği ve fotoğraf çektirebileceği bir ortam oluşturduk.."

Şerife Cesur da fikir sahibinin ortağı olduğunu söyleyerek, “İnsanlar çatıda vosvos arabasını görünce şaşırıyorlar. Bayağı ilgi çekti. Sürücüler yoldan geçerken yavaşlıyor, bakıyorlar, fotoğraf çekenler oluyor” dedi.

Pazartesi, 11 Ocak 2016 11:12

Caddelerde Vosvos Var?!

Caddelerde Vosvos Var?! - 2.9 out of 5 based on 12 reviews

60'ların popüler aracı olan vosvoslar yıllar geçtikçe terkedilmeye başlandı.Yıllar geçtikçe neredeyse her sokağın köşesinde bir vosvos yatmaya başladı.Kullanıcıları yaşlandı,vosvoslar hala ayaktaydı...Anılarını satmaya kıyamayanlar, bir köşe başında saklamaya karar verdiler.Bazılarının üstü poşetlerle örtüldü zira anılar tozlu olamazdı.Bazılarının üstünde çocuklar kaymaya başladı, bazılarının ise yavaş yavaş anılarını çaldılar.Yıllar geçtikçe hurda yasası ile anılarını paraya dönüştürenler oldu, vergilerini ödeyip anılarını saklayanlarda...

vosvos sokak

Moda zamanla eskiye dönerken, vosvoslarda moda olmaya başladı.Yıllardır saklanmış olan anıların canlanma vakitleri gelmişti ancak onları saklayanlar hiç de satma taraftarı değildi.Miras kalanlar içinse satış başlı başına dertti.Anılar yavaş yavaş canlanmaya başlarken artık sokaklarda yatan vosvos sayısı gittikçe azaldı.Google Street View (Google Cadde Görünümü) bize yatan vosvosları göstermede yardımcı oluyor.Gezerken gözümüze çarpan vosvosları yayınlıyoruz.Siz de Google üzerinde bulduğunuz vosvosları yorumlarla ve forumda bizimle paylaşabilirsiniz.Forum linki;
http://www.vosvosturkiye.com/forum/Vosvos-Medya/687-vosvos-google-street-view

 

İlk Yerli Otomobil Müşterisi Vosvos Kullanıcısı - 3.1 out of 5 based on 14 reviews

İlk üretilecek türk malı otomobili 5 milyona satın alan Gebzeli iş adamı Muzaffer Altıntaş, 1974 model 1303 Vosvos ile geziyor. Hayırsever iş adamı, "Benim ömrüm bu otomobili görmeye yetmezse, çocuklarıma vasiyet bırakacağım.Şu an kullandığım otomobil 1974 model vosvos inşallah o günleri görürsem ve 2019 yılın da piyasaya çıkacak olan Türkiye'nin ilk yerli otomobilini de kullanmak bana nasip olacaktır"" diye konuştu

Muzaffer altintas vosvos1

 Bakan Işık ile yaptığı görüşmeyi anlatan 74 yaşındaki iş adamı Muzaffer Altıntaş; “Bakanımıza ilk yerli otomobili almak istediğimi söyledim. Kendisi Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın onay vermesi durumunda olacağını söyledi. İlk yerli otomobil karşılığında Gebze’de belirlenen bir yere okul yaptıracağım. Maliyeti ne kadar tutar, şimdiden fiyat biçmek bunu bilmek zor” dedi.

Cuma, 14 Ağustos 2015 10:36

Konya Novada AVM Vosvos Şöleni

Konya Novada AVM Vosvos Şöleni - 3.3 out of 5 based on 9 reviews

Novada Outlet Konya ve Konya VW Kaplumbağa Fan Kulüp ile ortaklaşa düzenlenen En Cici Vosvos etkinliği, 3-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında Novada’da Vosvosların sergilenmesi ile gerçekleşti. 14 aracın katıldığı organizasyonda, Sylvester, Gazoz, Sun&Gun, Vorsche, Hulk, Orko, Vosvos, Pırtık, Balbarnak, Poyraz, Sophie, Kırpık, Zilli, Boncuk yarıştı.
KKFK17 

AVM’yi ziyaret eden misafirlerde Vosvosları yakından inceleme fırsatı bulurken, Vosvoslarla fotoğraf çektirme şansı elde ettiler.Bizim gönüllerimiz de hepsi birinci olsada facebook.com/novadakonyaavm sayfasında en fazla oy alan Balbarnak da plaketle ödüllendirildi.

Her zaman etkinlikleri ile ses getiren Konya Kaplumbağa Fan Kulübü etkinliğinden dolayı tebrik eder,tüm katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Pazartesi, 02 Şubat 2015 00:12

Kayseri'de Vosvos Kafe Açıldı

Kayseri'de Vosvos Kafe Açıldı - 3.2 out of 5 based on 13 reviews

KAYSERİ'de Volkswagen 1303 VW modeli (vosvos), otomobil tutkunlarından 28 yaşındaki Tuğçe Dağdelen, tasarımı ile malzemelerinin tamamına yakını otomobil parçalarından oluşan kafe açtı. Kafede 8 ayaklı örümcek vosvos ise büyük ilgi çekti.

vosvosörümcek

Merkez Kocasinan ilçesi Tarsus Sokak'ta açılışı yapılan kafenin, masaları otomobil lastiğinden, sandalyeleri ise, otomobil koltuğundan oluşuyor. Tamamına yakını otomobil parçalarından oluşan, kafede en çok dikkat çeken ise, 8 demir direkle desteklenen ve yaklaşık 2,5 metre yükseklikte duran, örümcek vosvos oldu. Kafeye gelen müşteriler, Türkiye'de ilk olan örümcek vosvosun önünde, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Vosvos Kayseri ile Vostdost kulübü üyelerinin de, yaklaşık 60 Volkwagen 1303 VW otomobilleriyle katıldığı açılışa, vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Tuğçe Dağdelen, 2006 yılında, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü kazandı. İzmir'den Kayseri'ye gelen Dağdelen, üniversite okuduğu yıllarda okul harçlığını çıkarmak için kafelerde çalışmaya başladı. Bu süre zarfında kazandığı parayı biriktiren Dağdelen, çocukluğundan beri hayranı olduğu vosvoslardan birini 2010 yılında satın aldı. İlerleyen zamanlarda, giderek okuldan uzaklaşan Dağdelen, kendini tamamen iş hayatına verdi. Çevresinden de aldığı destekle kafe açmaya karar veren Dağdelen, biriktirdiği parayla hayalini kurduğu vosvos kafeyi açtı. Türkiye'de başka örneği olmadığı için, tasarımını yaparken zorlandıklarını belirten Dağdelen, hayalinin gerçekleştiğini söyledi. Vosvos'un kendileri için yaşam tarzı olduğunu ifade Tuğçe Dağdelen, şöyle konuştu:

"Vosvos kulübünün içinde 4 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Daha önce de kafe sektöründe çalıştığım için, aklıma böyle bir fikir geldi. Kendi yerimiz olsun istedik. Konsept olarak da, vosvos olsun diye düşündük. Örümcek Volkwagen'i de, ilgi çekmesi amacıyla yaptık. Yurt dışında çekilmiş bir fotoğrafta gördük. 'Biz de yapabilir miyiz?' diye düşündük. Bazı planlar yaptık. Hayaldi gerçek oldu diyelim onun için. Çünkü, işin en zor kısmı oydu ve Türkiye'de başka örneği olmadığı için tasarımını yaparken biraz zorlandık. Masalarımız, araba tekerleğinden, koltuklar gerçek araba koltuğundan ve barımız, tamamen Volkswagen marka aracın T2 modelinden yapıldı. Hatta gelen misafirlere ikram ettiğimiz kuru pastalarımızı da kaplumbağa şeklinde yaptık. Ufak tefek eksikliklerimiz kaldı. Onları da, herhangi bir aksilik çıkmazsa, bu hafta içinde tamamlarız. Kafemiz, sadece vosvosçulara özel değil, yediden yetmişe herkese hitap ediyor. Bu bizim yaşam tarzımız, insanlara da bunu sevdirmeye çalışıyoruz. Biz çok seviyoruz, sevmeyen olduğunu da düşünmüyoruz."

Cuma, 24 Ekim 2014 23:32

Vosvos'un Parası Yoksullara

Vosvos'un Parası Yoksullara - 3.1 out of 5 based on 9 reviews

Güney Amerika ülkelerinden Uruguay'ın kendine has tarzıyla bilinen Devlet Başkanı Jose Mujica'nın 1987 model mavi Vosvos'una bir Arap şeyhi 1 milyon dolar önerdi. Busqueda dergisine konuşan 79 yaşındaki Mujica, "Önce teklifi pek önemsemedim. Sonra yeniden aradı. Ben de arabamı satmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım" dedi.

vosvosfiyat

Görev süresi 1 Mart'ta dolacak olan Mujica, Bolivya'nın başkenti Santa Cruz'daki uluslararası bir zirve sırasında yapılan 1 milyon dolarlık öneriyi, 3 bacaklı köpeği Manuela'yı veterinere götürmek için arabaya ihtiyacı olduğundan geri çevirmiş. Halk arasında "Pepe" olarak tanınan Mujica, ileride arabasını satarsa parayı yoksul ailelere ev yaptırmak için kullanacağını da belirtti. Piyasa değeri sadece 2008 dolar olan araç karşılığında daha önce de Meksika Büyükelçisi Enriquez 4 adet 4x4 jip teklif etmiş. Devlet Başkanlığı Sarayı yerine köpekleri ve tavuklarıyla mütevazı çiftlik evinde yaşamayı tercih eden Mujica, suyunu kuyudan çekiyor, eşi de çiçek yetiştirip satıyor. "Dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak da tanınan Mujica, 2010'da kişisel servetini bin 800 dolar olarak açıklamıştı.

Cuma, 20 Şubat 2015 23:30

Ankara'da Vosvos Park Açıldı!

Ankara'da Vosvos Park Açıldı! - 3.3 out of 5 based on 16 reviews

Yenimahalle Belediyesi'nin Batıkent'te hizmete sunduğu Vosvos Parkı, Volkswagen sahiplerinin uğrak noktası oldu.

vosvos

Ankara Volkswagen Fun Club'un düzenlediği etkinlikte renkli konvoylarıyla Vosvos Parkı'na gelen vosvos severler, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın kendilerine tahsis ettiği Yenimahalle Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Vosvos Lokali'nde buluştu. Parkın içinde bulunan lokalde sanatçılar Figen Genç, Burak Yakut ve Rojda'nın şarkılarıyla renkli bir gün yaşayan Volkswagen tutkunları, birbirleriyle de hasret giderdi.
Buluşmada konuşan Volkswagen Fun Club Başkanı Olgun Şensoy, katılan arkadaşlarına teşekkür ederek, kendilerini bir çatı altında buluşturmaya olanak sağlayan Başkan Yaşar'a minnettar olduklarını söyledi. Şensoy, "Bizleri unutmayarak, vatandaşın da beğenisini kazanan bu parkı bizlere hediye eden Yaşar, bununla yetinmeyip bize bir de lokal hediye etti. Eksiklilerimizi giderdi. Bizde bugün burada onun sayesinde buluştuk. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Pazartesi, 23 Mart 2015 10:23

13.Ordu Vosvos Şenliği 2015

13.Ordu Vosvos Şenliği 2015 - 2.6 out of 5 based on 5 reviews

İlk olarak Fikret Türkyılmaz’ın Belediye Başkanlığı döneminde 1995 yılında Ordu'lu vosvos aşığı Enis AYAR'ın limuzin vosvos ile başlayan ve bugüne kadar 12 kez düzenlenen Vosvos Şenliği, uzun bir aradan sonra bu yıl Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yeniden başlıyor. Geçmiş yıllarda Volkswagen'in efsanevi Bettle modeline gönül verenleri Ordu’nun doğa harikası yeşil yaylalarında buluşturan Vosvos Şenliği, Ordu Kent Konseyi’nin teklifi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yeniden yapılacak. Bettle tipi 'kaplumbağalar' 18-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında Ordu’nun yaylalarında tur atarak 'trophy' yapacak.

Ordu Vosvos Festivali 1998 10

ORDU YAYLALARINDA BİR HAFTA
18-24 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak 13. Vosvos Şenliği'nde Türkiye'nin her yerinden gelen vosvoslar, Ordu'nun Ünye, Fatsa ilçelerinde turladıktan sonra en eski yerleşim alanı olan, 3 bin 500 yıl önce Doğu Roma İmparatorluğu döneminde 'Argonot Efsanesi'nin" yaşandığı ve anısına kilise yapıldığı Yason Burnu'nda toplanacak. Geceyi kuracakları çadırlarda geçirecek olan vosvosseverler, Perşembe ilçesini turladıktan sonra Boztepe'ye çıkacak. Burada Ordu pidesini tattıktan sonra Eskipazar Vadisi'nde bulunan Doğu Karadeniz Bölgesinin ilk bilimsel arkeolojik kazısının yapıldığı Kurul Antik Yerleşimini ziyaret edecek olan vosvosseverler, daha sonra Turnalık yaylasındaki vosvos kampına ulaşacak. Çambaşı yaylasında trekking yapacak olan vosvosseverler, sırasıyla Yeşilce, Armut Alağı, Kaleboynu Obası, Ablak Taşı, Semen Obası'nda şapel ziyareti, Yaprakbaşı ve Karagöl'e geçecekler. Vosvos şenliği yaylada düzenlenecek veda konseri ile sona erecek.

Ordu Vosvos Festivali 1998 12

“VOSVOSLARIN UĞRAK YERİ ORDU”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 1995 yılında başladıktan sonra aralıksız devam eden ancak 10 yıldır yapılamayan hatta köstek olunan Vosvos Şenliği’ni yeniden başlatacaklarını açıkladı. Yılmaz, “Türkiye’de Ordu’yu kurumsal anlamda ilk tanıtan ve en önemli sivil toplum hareketi olarak başlatılan, o günden sonra o sebeple veya bu sebeple yapılamayan hatta köstek olunan bir proje vardı. Vosvos şenliği adı altında yapılan ve Enis Ayar ağabeyimizin öncülüğünü yaptığı Türkiye’de çok ses getiren bu projeyi bu yıl Büyükşehir Belediyesi olarak destek verecek ve yeniden başlatacağız. Türkiye’deki tüm Vosvosseverlerin uğrak yeri bundan sonra Ordu olacak” dedi. 

METİN AKYÜREK
ORDU

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için;
http://www.vosvosturkiye.com/vos-topluluk/etkinlikler/viewevent/9-13-ordu-vosvos-festivali

 

Perşembe, 05 Mart 2015 09:39

Acı Kaybımız

Acı Kaybımız - 2.9 out of 5 based on 15 reviews

Tam 60 yıldır vosvoslar ile uğraşan ustamız Necati Karakaya dün vefat etmiştir.Tüm camianın başı sağolsun.Necati Karakaya

Hoşçakal Usta,elinin değdiği her vosvos seni unutturmayacaktır...Mekanı cennet olsun

Salı, 06 Ocak 2015 17:20

Vosvos'lu lider görevini bıraktı

Vosvos'lu lider görevini bıraktı - 2.4 out of 5 based on 12 reviews

 

Vosvos’u ve yaşadığı mütevazı eviyle “dünyanın en fakir lideri” olarak tanınan Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, görevi ülkenin kendisinden önceki devlet başkanı Tabare Vazquez’e devrediyor. Resmi olmayan sonuçlara göre solcu Geniş Cephe partisinin 74 yaşındaki adayı Vazquez, önceki günkü seçimlerde yüzde 52.8 civarında oy almayı başardı.

 

Daha önce 2005′ten 2010′a kadar devlet başkanlığı koltuğunda oturan Vazquez, görevini 10 Mart 2015′te Jose Mujica’dan devralacak. Halkın çok sevdiği bir isim olan Mujica ise Urugay anayasasının “devlet başkanlarının iki kez üst üste aday olmasını” yasaklayan maddesi uyarınca seçimlere katılamadı.

Mujica'nın vosvosuna 1milyon dolar teklif edilmesine rağmen vosvosundan vazgeçmemiştir.Mütevazi bir hayat süren Devlet başkanı vosvosundan vazgeçmiyor...

 

Tek varlığı vosvos

Çarşamba, 30 Nisan 2014 00:00

Tahtadan Vosvos

Tahtadan Vosvos - 3.6 out of 5 based on 12 reviews

wooden-volkswagen-beetle 1

71 yaşında ki Bosnalı Momir Bojic, tam bir Volkswagen tutkunu. Öyle ki bu tutku uğruna sıra dışı bir Volkswagen'in Beetle modelini yaptı.

50 binden fazla meşe parçası kullanarak hazırladığı ahşap araba, görenlerin ilgisini çekiyor. Dün Reuters haber ajansı tarafından servis edilen fotoğraflarda Bojic'in ahşap Volkswagen'i ile Bosna-Hersek'in Banya Luka şehri yakınlarında tur attığı görülüyor. 71 yaşındaki Bojic, bu ilginç arabayı hazır hale getirmek için tam iki senesini vermiş. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere Bojic'in keyfine diyecek yok :)

Salı, 25 Şubat 2014 09:22

Vosvoscu Vosvos Çalarsa!

Vosvoscu Vosvos Çalarsa! - 3.1 out of 5 based on 14 reviews

İstanbul'dan çaldığı 1963 model Vosvos'u Ereğli'de kendisine ait inşaatın zemin katında etrafına duvar örerek saklayan T.O., polis tarafından yakalandı. Duvarın balyozla kırılmasıyla ulaşılan otomobil sahibine teslim edildi.

Hatay'da oto yedek parça dükkanı işleten 42 yaşındaki Veli Çiftçi'nin, İstanbul Ataköy'deki oto tamirhanesine götürdüğü 1963 model Volkwagen otomobili, geçen Eylül ayında çalındı. Veli Çiftçi, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerdeki oto yedek parça dükkanı işletmecilerine durumu anlatıp aracına uygun yedek parça isteyen olduğunda kendisine haber verilmesini istedi. Önceki gün Ankara'daki bir yedek parça dükkanı işletmecisi Veli Çiftçi'yi arayarak Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde oturan T.O.'nun 1963 model Vosvos'u için yedek parça aldığını söyledi.

Veli Çiftçi, bir arkadaşıyla Ereğli'ye gelip daha önce Vosvos gezilerinden tanıdığı T.O. hakkında polise ihbarda bulundu. Polisin, Veli Çiftçi'yi de yanına alarak yaptığı takip sonucu T.O., kendisine ait inşaat halindeki 2 katlı binanın zemininde otomobile parça takmaya çalışırken yakalandı. T.O., gözaltına alınırken araç inşaatın dış duvarının balyozla kırılmasıyla dışarıya çıkarıldı.

Vosvos, çekici ile İlçe Emniyet Müdürlüğü otoparkına götürülüp sahibine teslim edildi. Veli Çiftçi, "Eylül ayında çalındı. Biz polis tarafından çekildiğini düşünüyorduk. Ama çalınmış. Çalan kişiyi tanıyorum. Alışveriş yapıyorduk. Arabayı görünce plan yapmış ve çalmış. İnşaata saklamış. Aracın üzerine duvar örmüş. Aracı hapsetmiş" dedi.DHA

Çarşamba, 08 Ocak 2014 13:13

Türk Girişimciden Elektrikli Vosvos

Türk Girişimciden Elektrikli Vosvos - 3.7 out of 5 based on 15 reviews

Amerika'da düşük yakıt tüketimi ve fiyatı ile 60ların ikonu haline gelen volkswagen beetle 2003 yılına kadar üretimine devam etti.Eskiden en az yakan araçlardan biri olan vosvos zamanla gelişen teknolojiye ayak uyduramadı ve maalesef yeni araçların üstünde bir benzin sarfiyatı ortaya çıkardı.Almanya'da yaşayan Türk girişimci Sırrı Karabağ ise vosvosu tekrar en az yakan araçlar arasına almaya kararlı.

Sırrı Karabağ, klasik Vosvos’u sessiz ve emisyon derdi olmayan bir elektrikli otomobile dönüştüren daha önemlisi meşhur yakıt masrafını tamamen yok eden elektrikli bir kit hazırladı.

1980 model Meksika yapımı bir Vosvos’la işe koyulan Sırrı Bey, hava soğutmalı motoru yerinden söküp arka tekerleklere 109 torkluk güç ileten 23 kw’lık(30bg) bir elektrikli motor yerleştirmiş.Bagaj kısmında benzin deposunun yerine yerleştirilen sıvı soğutmalı batarya 800kg’lık Vosvos’a 120 km’lik bir menzil kazandırmış.Son hıza ulaşması yaklaşık 10saniyede tamamlansada maksimum hız saatte 114 km. Herhangi bir prizi kullanabilen aracın tamamen şarj olması 5 saat sürüyor.

Vosvos’u dönüştürmenin maliyeti 15.000 dolar tutmuş. Elektrikli batarya için de ayda 133 dolar civarında bir masrafı var,Türkiye'de batarya kirası yok. Şu anki aracı Sırrı Bey prototip olarak üretmiş. Fakat geliştirdiği kiti Almanya’da özellikle emisyon derdi olmayan araçlara Alman Hükümeti tarafından verilen vergi indirimlerinden ve teşviklerden yararlanmak isteyen sürücülere pazarlamayı planlıyor.

Alman gazetelerine verdiği röportajlarda Sırrı Bey, en büyük problemin her bir parçayı en doğru şekilde yerleştirebilmek için Vosvos’u iyi tanımak olduğunu söylemiş. Tamir ve bakım servislerine, eski popüler otomobillere elektrikli motor kitini yerleştirebilmenin yollarını araştırırlarsa satılan her kit için komisyon vereceğini de eklemiş.

Sırrı Karabağ’ın projesine ilgi gösteren kaç servis var bilinmiyor ama bu Türk girişimci önümüzdeki 6 yıl içinde Almanya’da ve Avrupa’da 20 bin otomobili elektrikli hale getirmeyi hedefliyor.

Çarşamba, 02 Ekim 2013 15:23

Maliyeden Kötü Haber

Maliyeden Kötü Haber - 3.3 out of 5 based on 3 reviews

Maliye'den hurda araç teşviki için kötü haber!
Hurda araç teşviki müjdesi verilmişti.Fakat Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir konuşulan, çıktı çıkacak denilen "hurda araç teşviki" beklentilerini sona erdirdi.İşte hurda araç teşviki için son gelişmeler...

Şimşek, eski araçların trafikten çekilmesi ve yenileriyle değiştirilmesinin teşvik edilmesi gibi bir çalışmanın hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını bildirdi. Bakan Şimşek, 20 yaş üstü araçların hurdaya ayrılması çalışmalarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanlığı olarak araçları hurdaya ayırarak, teşvik vermeyi doğru bulmadıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti: "Bu konuda çeşitli spekülasyonlar, beklentiler var. Araçlarını hurdaya ayırıp, yeni araç almak isteyenlere ÖTV indirimi sağlanacağı gibi beklentiler var ama ÖTV teşviki söz konusu olamaz. Buna sadece bir gider kaybı olarak da bakmayız. Böyle bir teşvik, tüm makroekonomik parametreleri olumsuz etkileyeceği gibi ithal araç talebini de patlatır."

"Teşvik, cari açığı artırır"

Böyle bir talep artışının da cari açığı artıracağına dikkati çeken Şimşek, hükümet olarak bir yandan cari açığı azaltıcı çalışmalar yaparken, hurda araç teşviki ile tüm bu çalışmaları boşa çıkartacak adımları atmayacaklarını ifade etti. Öte yandan, konunun gerek Orta Vadeli Program'da öngörülmediğini gerekse de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülmediğine dikkati çeken Şimşek, "Böyle bir teşvikin verilmesi, ekonomik parametrelerin bozulması anlamına gelir ki biz böyle adımlara soğuk bakıyoruz. Bu bir risktir. Maliye Bakanlığı olarak böyle bir riski göze alamayız" dedi.

Sektör ne bekliyor?

Kamuoyunda "hurda araç teşviki" olarak bilinen eski araçların trafikten çekilmesine yönelik çalışmaların tamamlanarak uygulamanın hayata geçmesi, hem otomotiv sektörü hem de söz konusu araçların sahiplerince bekleniyor. Sektör temsilcileri, uygun bir teşvik ve sürekli bir program uygulanması halinde, çalışmalara kendilerinin de katkıda bulunabileceklerini, ayrıca böyle bir çalışmanın yeni araç satışlarına ivme kazandıracağını ifade ediyor. Temsilciler ayrıca, böyle bir çalışmada birikmiş vergi borçlarının affının ve eski araçlara daha yüksek MotorluTaşıtlar Vergisi uygulanmasının da gündeme alınması gerektiğini belirtiyor.

Traktörcüler de teşvik istiyor

Öte yandan, söz konusu teşvik çalışmalarına traktörlerin de eklenmesi gerektiği yönünde talepler de gelmişti. Konuya ilişkin açıklama yapan Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel MüdürYardımcısı İrfan Özdemir, ekonomik ömrünü tamamlamış yaklaşık 700 bin traktörün doğru zamanda, doğru desteklerle yenilenmesi gerektiğini ifade etmişti.

TÜRKİYE'DE 20 YAŞTAN BÜYÜK 4 MİLYON ARAÇ VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 17 milyonun üzerinde araç bulunuyor. 20 yaş üzerindeki araç sayısı ise 4 milyonun üzerinde. 20 yaş üzerindeki araçların yaklaşık 2 milyon adedi binek taşıtlardan oluşuyor. Hurda araç düzenlemesinde sona gelindiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili çalışmaların 2014 yılındahayata geçirilerek yerli üretime önem verileceğini açıklamıştı.

Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/maliye-den-hurda-arac-tesviki-icin/ekonomi/detay/1770172/default.htm

Cuma, 20 Eylül 2013 22:21

Hurda Teşviği 2014'de

Hurda Teşviği 2014'de - 2.4 out of 5 based on 11 reviews

Hurda yasası çıktı çıkacak derken 2014'de yasalaşması gündeme geldi.Detayları netleşmese de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hurda teşviğinin 2014'te çıkabileceğini ancak Türkiye'de üretilen araçlardan satın alma yoluyla kredi imkanlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Kamuoyunun "hurda teşviki" olarak bilinen eski araçların trafikten çekilmesini yürütme çalışmalarında ayrıntılar netleşmeye başladı. Üç farklı sınıflandırmada uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1990-1993 arasında ise ₺6500, 1985-1990 arasında ₺5000, 1985 öncesi araçlar için ise ₺3500 olarak planlandı.Yani bir çok vosvos ₺3500 ile fiyatlandırıldı.Bu hurda teşviğinden sonra bir çok yatan ve değeri düşük olan vosvos hurdaya gidecek gibi gözüküyor.Yıllar geçtikçe kalan vosvoslar ise değerlerine değer katacak gibi.

Önümüzdeki günlerde son kararın verileceği taslak çalışmasına göre yeni araç alımına kredi faiz desteği de paketin içerisinde yer alıyor. Hurda teşviklerinin masaya yatırıldığı teknik düzenlemelerin yer aldığı söz konusu taslakta 20 yaş üstü taşıtını getirip sıfır araç alanlara ÖTV indirimi verilmesi teklifi de bulunuyor.

İNDİRİM GELECEK YIL UYGULAMAYA GİRİYOR

Hurda indiriminin yer aldığı teşvik paketinin 2014 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalara ilişkin son karar önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda masaya yatırılacak. Hurda teşvikine yönelik son karar Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) masaya yatırıldıktan sonra siyasi irade tarafından verilecek.

TÜRKİYE'DE 20 YAŞTAN BÜYÜK 4 MİLYON ARAÇ VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 17 milyonun üzerinde araç bulunuyor. 20 yaş üzerindeki araç sayısı ise 4 milyonun üzerinde. 20 yaş üzerindeki araçların yaklaşık 2 milyon adedi binek taşıtlardan oluşuyor. Hurda araç düzenlemesinde sona gelindiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili çalışmaların 2014 yılında hayata geçirilerek yerli üretime önem verileceğini açıklamıştı.

Konunun tartışma linki için tıklayınız ;
http://vosvosturkiye.com/forum/Sohbet/327-hurda-te%C5%9Fvi%C4%9Fi-2014

Yorum yazarak da sorularınızı ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Pazar, 15 Eylül 2013 12:44

Geleneksel En Cicimiz Etkinliği

Geleneksel En Cicimiz Etkinliği - 3.7 out of 5 based on 9 reviews

Volkswagen Kaplumbağa Otomobil Derneği tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelmiş olan En Cicimiz etkinliği 18. kez 21-22 Eylül tarihlerinde Kent Ormanın'da düzenlenecek.Etkinlikte bir çok yarışma,turnuva gibi etkinlikler düzenleneceği gibi canlı müzikde misafirlere eşlik edecek.Detaylı bilgiye http://www.vkod.org.tr/forum/index.php?topic=3824.0 başlığından ulaşabilirsiniz.
Katılan vosvoscu arkadaşlarımıza şimdiden iyi eğlenceler dileriz.

Pazar, 25 Ağustos 2013 15:34

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Etkinlikler

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Etkinlikler - 5.0 out of 5 based on 2 reviews

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve bir çok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.

Her yıl, Kara Harp Okulu bu tarihte mezun verir. Tüm subay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayramı olan 30 Ağustos günü bir çok ilde bir çok nokta da vosvoscular olarak bizde destekte bulunacağız.Bazı iller de etkinlikler şu şekilde;

Ankara Volksder;
Eskişehir de düzenlenecek olan Motofest etkinliğine katılıyor.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/648773268474551/?fref=ts

Ankara Volkswagen Fun Club;
Ankara'da bir şehir turu ile kutluyorlar.Ankara da olan vosvoscuların katılımı beklenmekte.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/153725894826738/

Antalya Vostalya'07;
Vostalya'07 Derneği bir konvoy ile bayramı kutluyor..Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/372545522848511/?fref=ts

Bodrum Bodvosder;
Bodrum vosvos sevenler Derneği Bodrum da kurulan Vospark parkında toplantı yaparak kutlamakta.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/539073692833453/?ref=3

Bursa;
Bursa da ilçeler de etkinliklerin yasaklandığı haberleri dolaşsa da vosvoscular bir etkinlik yapmakta.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/157943267735142/?fref=ts

Eskişehir Vosbağa;
Vosbağaa Derneği bu sene düzenleyeceği 9.Geleneksel yaz kampın da 30 Ağustos Zafer bayramını kutlayacak.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/175171205989420/?ref=3

İstanbul Vkod;
Volkswagen kaplumbağa Otomobil Derneği bu sene 30 Ağustos Zafer Bayramını İstanbul Park Formula 1 pistinde Zafer turu atarak kutlayacak.Etkinlik duyurusuna forum sitelerinden ulaşabilirsiniz,üyelik gerektirmektedir.
http://www.vkod.org.tr/forum/index.php?topic=3821.0

İzmir;
İzmir'de ki vosvoscular geçen sene olduğu gibi bu senede şehir konvoyu yaparak kutluyorlar.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/290370544437760/

Mersin VosWos Mersin;
Voswos Mersin şehir turundan sonra kamp yaparak güzel bir etkinlik düzenliyor.Etkinlik linkine facebook üzerinden ulaşabilirsiniz,
https://www.facebook.com/events/362668007169850/


Cumartesi, 29 Haziran 2013 14:03

3.Balkan Bus Buluşması

AVD(Anatolia Vosvos Derneği) tarafından 6.sı düzenlenecek olan Bus Buluşması bu sene aynı zamanda 3.Balkan Bus buluşmasına da ev sahipliği yapıyor.

Kırklareli ilinin güzel bir bölgesi olan İğneada da 4-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek.Yurt dışından bu etkinliğe yaklaşık 50 araçlık bir konvoy beklenmekte.Bulgaristan sınırına yakın olan bu güzel sahil bölgesinde denize yakın bir etkinlik sizleri bekliyor.Daha detaylı bilgi için AVD'nin oluşturduğu şu siteyi inceleyebilirsiniz;

http://www.balkanbusmeeting.com/?lang=TR

 

Pazartesi, 24 Haziran 2013 17:26

Vostalya 4.Yaz Kampı 2013

Antalya vosvos topluluğu Vostalya07 tarafından bu sene 4.sü düzenlenecek olan kamp Lara Plajında yapılacak.Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde bulunan Lara Plajında gerçekleşecek olan kamp 27 Haziran Perşembe günü başlayıp, Pazar günü son bulacak.Daha detaylı bilgi için;

Etkinlik linki aşağıdadır.
http://www.vosvosturkiye.com/vos-topluluk/etkinlikler/viewevent/7-4-vostalya-yaz-%C5%9Fenli%C4%9Fi-85-etkinlik?groupid=1

Ulaşbileceğiniz ilgili numaralar;
Zeki Kavlak 0532 685 8281

Perşembe, 06 Haziran 2013 13:05

Gezi parkı eylemlerine Vosvos'culardan destek

Gezi parkı eylemlerine Vosvos'culardan destek - 5.0 out of 5 based on 1 review

Taksim Meydanı'nda Gezi Parkı eylemleri 10'uncu gününde devam ederken, bazı Vosvos grupları da vosvoslar ile tur atarak eyleme destek verdiler.

Taksim Meydanı ve çevresinde "Gezi Parkı" eylemleri devam ediyor. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nı dolduran binlerce kişi piknik yaparak, kitap okuyarak eylemlerini sürdürürken, Vosvoscular da destek vermeye devam ediyor.AVD Vosvos grubu eylemlere başından beri destek vermekte.Turkish Turtles grubunun bazı üyeleri Türk Bayrağı ile süslenmiş vosvoslarla eyleme destek verdiler.İzmir'de ise bir grup vosvoscu vosvosları ile gündoğdu meydanında güzel görüntüler oluşturdu.

Salı, 14 Mayıs 2013 23:31

Eskişehir'den Vosvosculara Tam Destek

Eskişehir'den Vosvosculara Tam Destek - 5.0 out of 5 based on 1 review

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Vosvos Şenliği'ne katılacak olan ekibi Samsun'a yolcu etti.

Tepebaşı Belediyesi hizmet binası önünden hareket eden Vosbağa ve VolksDer üyesi 14 araç, 15 Mayıs Çarşamba günü Samsun'da olacak. Tüm Türkiye'den yaklaşık 200 klasik aracın bir araya geleceği şenliğe Eskişehir'den Tepebaşı Belediyesi destek veriyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Vosvos severlere kazasız bir yolculuk dilerken, "Şenliğin Eskişehir ayağında 200'e yakın klasik volkswagen aracı ağırlayacağız" dedi.

Eskişehir Vosbağa Derneği Başkanı Emre Bülbül de, Başkan Ataç'a kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederken Samsun'dan alacakları toprağı 17 Mayıs günü Eskişehir'e getirerek Başkan Ataç'a teslim edeceklerini belirtti.

Vosvos severleri bir araya getirecek etkinlik Samsun'dan başlayarak Amasya, Çorum, Kırıkkale, Ankara ve Eskişehir güzergahında gerçekleşecek. Eskişehir programı Valilik, Büyükşehir ve Tepebaşı Belediyesi ziyareti sonrası Musaözü'nde piknikle son bulacak.

Etkinlik detayı için;
http://www.vosbaga.com
http://www.volksder.org.tr/ Sitelerini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz...

Salı, 07 Mayıs 2013 15:54

Vosvos Yangını

Vosvos Yangını - 5.0 out of 5 based on 1 review

Edinilen bilgiye göre, Fethiye'nin Çalış Plajı'nda yaşayan İngiliz uyruklu Keith Broderinck'in (58), öğle saatlerinde Fethiye Adliyesi yakınına park etmiş olduğu 48 MB 287 plakalı Vosvos bilinmeyen nedenle alev aldı. Aniden dumanların çıktığı otomobildeki yangını gören Broderinck, üstündeki elbisesini çıkarıp alevlere müdahale etmek istedi. Elindeki elbiseyi alevlere vuran Broderinck'in yardımına çevredeki vatandaşlar koştu. Fethiye Devlet Hastanesi'ndeki güvenlik görevlileri yangın söndürme tüpleriyle yangına müdahale etti.

Broderinck'e yardım eden başka bir sürücü yangın söndürme tüpüyle dumanların arasına daldı. Veli Küp, isimli bir gençte yangına müdahale etmek isterken, dumandan zehirlenme tehlikesi yaşadı. Fethiye Belediye İtfaiyesi'nden istenen yardım üzerine, ekipler kısa sürede gelerek yangını söndürdüler. Çok sayıda vatandaş çevrede toplanırken, polis güvenlik önlemi aldı.

Broderinck, yangın söndürülme çalışmasına destek verenlere teşekkür ederek, 8 yıldan bu yana Fethiye'nin Çalış Plajı'na tatile geldiğini, otomobilindeki yangının benzin kaçırmasından dolayı çıkmış olabileceğini söyledi.

Haber;İHA

Yangın olasılığını düşürmek için lütfen konumuzda paylaşımda bulunalım;
http://www.vosvosturkiye.com/forum/Motor-%C5%9Eanz%C4%B1man-Mekanik/106-vosvos-ve-yang%C4%B1n#406