Çarşamba, 08 Ocak 2014 13:13

Türk Girişimciden Elektrikli Vosvos

Yazan
Öğeyi Oyla
(15 oy)

Amerika'da düşük yakıt tüketimi ve fiyatı ile 60ların ikonu haline gelen volkswagen beetle 2003 yılına kadar üretimine devam etti.Eskiden en az yakan araçlardan biri olan vosvos zamanla gelişen teknolojiye ayak uyduramadı ve maalesef yeni araçların üstünde bir benzin sarfiyatı ortaya çıkardı.Almanya'da yaşayan Türk girişimci Sırrı Karabağ ise vosvosu tekrar en az yakan araçlar arasına almaya kararlı.

Sırrı Karabağ, klasik Vosvos’u sessiz ve emisyon derdi olmayan bir elektrikli otomobile dönüştüren daha önemlisi meşhur yakıt masrafını tamamen yok eden elektrikli bir kit hazırladı.

1980 model Meksika yapımı bir Vosvos’la işe koyulan Sırrı Bey, hava soğutmalı motoru yerinden söküp arka tekerleklere 109 torkluk güç ileten 23 kw’lık(30bg) bir elektrikli motor yerleştirmiş.Bagaj kısmında benzin deposunun yerine yerleştirilen sıvı soğutmalı batarya 800kg’lık Vosvos’a 120 km’lik bir menzil kazandırmış.Son hıza ulaşması yaklaşık 10saniyede tamamlansada maksimum hız saatte 114 km. Herhangi bir prizi kullanabilen aracın tamamen şarj olması 5 saat sürüyor.

Vosvos’u dönüştürmenin maliyeti 15.000 dolar tutmuş. Elektrikli batarya için de ayda 133 dolar civarında bir masrafı var,Türkiye'de batarya kirası yok. Şu anki aracı Sırrı Bey prototip olarak üretmiş. Fakat geliştirdiği kiti Almanya’da özellikle emisyon derdi olmayan araçlara Alman Hükümeti tarafından verilen vergi indirimlerinden ve teşviklerden yararlanmak isteyen sürücülere pazarlamayı planlıyor.

Alman gazetelerine verdiği röportajlarda Sırrı Bey, en büyük problemin her bir parçayı en doğru şekilde yerleştirebilmek için Vosvos’u iyi tanımak olduğunu söylemiş. Tamir ve bakım servislerine, eski popüler otomobillere elektrikli motor kitini yerleştirebilmenin yollarını araştırırlarsa satılan her kit için komisyon vereceğini de eklemiş.

Sırrı Karabağ’ın projesine ilgi gösteren kaç servis var bilinmiyor ama bu Türk girişimci önümüzdeki 6 yıl içinde Almanya’da ve Avrupa’da 20 bin otomobili elektrikli hale getirmeyi hedefliyor.

Okunma 16396 defa

Ortam

Bu kategoriden diğerleri: « Hurda Teşviği 2014'de Tahtadan Vosvos »

1 yorum

  • Yorum Linki demirhan Perşembe, 01 Kasım 2018 14:13 yazan demirhan

    bu gerçek mi yoksa hayal ürünü mü. ayrıca ankara da bu dönüşümü yapan yer var mı bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum eklemek için giriş yapın

Facebook Sayfamız

Twitter Vosvos Türkiye

Google+ Sayfamız