× Vosvos Hatıraları

Siz önleminizi alın yolda kalmayın

10 yıl 6 ay önce #998 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Siz önleminizi alın yolda kalmayın konusunda yanıtlandı
Açıkcası fren işi ustalarımızın yapmaması gereken,frencilerin yapması gereken bir iş.Ancak türkiye'de maalesef işler böyle yürümüyor.Aslında usta doğru bir yol izlemiş şöyle ki fren çekme yapıyor ise öncelikle fren ayarı yapılır ki basit bir işlemdir.Daha sonra hava var ise hava alınır buda basit bir işlemdir.Bu sırada basınçlı gelmiyor ise borular tıkalı olabilir borular değişir.Eğer sorun devam ediyor ise kampana sökülür(disk frenlerde genellikle çekme olmaz.) balatalar ve kampana kontrol edilir...Balatacı balatayı yenileyebilir kampana ise tornaya gider...Hala durum aynı ise fren merkezi kontrol edilir.Yeni fren merkezi alınabilir(sorun devam edebilir,yeni alınan merkez de bozuk olabilir!).Herşey yapıldığı halde devam ediyorsa sorun diğer lastiğe bakılır.Diğer lastikdede aynı işlemler kontrol edilir(Çekmenin sebebi iki lastiğin farklı basınçlarda tutmasıdır.)Diğer lastikte kontroller yapılıp sorun çözülmediyse ana merkez değişir.Sorun devam ederse vosvosu değiştirebilirsiniz :p

Burada anlatırken bile uzun bir yazı tutuyor.Fren ciddi bir iştir.Kaç defa vize alamayan vosvoslar gördüm usta herşeyini(yukarıda yazdıklarımı) yaptığı halde.O yüzden ustalar en ucuz yoldan çıkıyorlar tamire.Fren ayarı ve hava almaya 20 lira alırlar belki almazlar bile.Ancak kampana söküldümü balata çakmaya 2 teker 20-30 lira tutuyor ortalama.Kampana tornaya giderse birde o var.Geri kalan ise işçilik.Merkez boru değişirse tabi işçilikte artıyor maalesef.

Aslında nasıl sanayilerde karbüratörcüler var,eskiden frencilerde vardı.Artık gelişen sistemle böyle sıkıntılar olmadığı için bu fren işini yapan dükkanlarda kalmadı.Gelen basıncı ölçen alet bile kalmadı desek yeridir.Merkezlerin basınçları ölçülüp takılması lazım ki her balataya aynı basınçta kuvvet gitmesi lazım.Sözün kısası fren işi bu devirde zor.Ayarı olmayan bir vosvos zor tutsada ayarı olan vosvos gayet güzel bir duruş sergiler.

Unutmadan; Fren ayarları 1000km de bir yapılması gereken rutin işlemdir,ancak ben dahil kimse yaptırdığını düşünmüyorum.Aslında çok basit bizlerin bile yapabileceği bir işlem :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Bedevixus

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 6 ay önce #1000 Yazan: Bedevixus
Bedevixus tarafından Siz önleminizi alın yolda kalmayın konusunda yanıtlandı
Ama benim itirazım bir iş için 40 kez gel git yapmak ve her gel git için para almak. Yap bak eğer hallolmadıysa sonraki adımı uygula, olmadı mı sonraki adımı dene vs vs. Sonra benden 50 mi alıyorsun 70mi alıyorsun işinin hakkını verdiysen helal hoş olsun... Bi de o gün bu iş için giderken kaza yaptım vosvosumla. 450 lira masraf çıktı. Ama iyi ki kaza yapmışım diyorum çünkü sonrasında başıma çok güzel şeyler geldi. :D

1000 kmde bir fren bakımına gitmem gerekiyorsa ben 1600 km yaptım eyvah eyvah diyorum. :D

İzmirdeki vosvosçular ayda bir toplanıyor ve orada Hasan bey var. Allah razı olsun çok iyi ve yardımsever bir insan herkese vosvos tamiriyle ilgili küçük eğitimler veriyor. (gaz, debriyaj teli değiştirme, kayış değiştirme vs) Keşke bizler de kocaeli ya da istanbulda aylık buluşmalar ayarlayıp böyle şeyler yapsak. İmreniyorum izmirdeki vosvosçulara. Adamlar hakkını veriyor...
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

5 yıl 5 ay önce #2572 Yazan: vosvostayfun
vosvostayfun tarafından Siz önleminizi alın yolda kalmayın konusunda yanıtlandı
Teşekkürler hocam değerli bilgiler için ^^

Geliştiren: Kunena forum