× Motor Şanzıman Mekanik

Hangi Fren Balatasını Kullanmalıyım

7 yıl 7 ay önce #2278 Yazan: Benjamin
Hangi Fren Balatasını Kullanmalıyım, Benjamin tarafından oluşturuldu
Merhaba vosdostlar aranıza yeni katıldım ismim Anıl, İzmir de oturuyorum, vosvosumun ismi Benjamin 1974 1303s yaklaşık 5 aydır benimle ☺
Benjaminin fren balatalarında ötme problemi vardı, bende biraz araştırma yaptım ve ATE marka fren balatası aldım fakat 300 km kullandıktan sonra yine ötmeye başladı. Ustama sordum disklerde falan herhangi bir sıkıntı yok dedi ve ötmesinin sebebi balataların sert olmasıymış, sizlerin bana önerebileceğiniz yumuşak ve ötme problemi yapmıyacak balata önerileriniz var mı?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

7 yıl 7 ay önce #2279 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Hangi Fren Balatasını Kullanmalıyım konusunda yanıtlandı
Merhaba Anıl,
Benim vosumda yıllardır kullanılmayan diskler ve fren balataları vardı.Hiç diskleri temizletmeden(traşlatmadan) taktım ve ötme sorunu olmadan kullandım.Ama eski olması beni rahatsız ediyordu, tutma sorunu yoktu ama sonuçta eskiydi :)
Sıfır zimmerman(alman) ve sıfır ATE fren balatalarını aldım ve sonuç ötüyor :)

ATE nin kutusunda baktıysan %100 free asbest yazıyor.Sorun burada... Asbestin zararlarından dolayı balatalarda kullanımı durdu ve ötme sorunu başladı.Merak etme yeni araçlarında balataları ötüyor... Bildiğim kadarı ile şuan ötmeyen balata maalesef yok, ulaşırsan bizede bildir.Elinde eski mal kalmış balata bulursan kaçırma.

Balata saçı denilen bir saç var, ustalar çoğunda bu saçları takmamış, taktığında ötmenin kesildiğine dair veriler var denemek lazım ama kesin birşey diyemiyorum :) Özellikle sert frenlerde millet kulağını tıkıyor :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Benjamin

7 yıl 7 ay önce #2280 Yazan: Benjamin
Benjamin tarafından Hangi Fren Balatasını Kullanmalıyım konusunda yanıtlandı
Dediğiniz gibi balata sacını kontrol ederim eğer sorunu çözebilirsem sizlerle paylaşırım teşekkürler

7 yıl 6 ay önce #2298 Yazan: Benjamin
Balatalardaki ses problemini remsa balata ile çözdüm . Yaklaşık 500km dir kullanıyorum şuana kadar ses yok, aldığım yer öterse geri getir balatalar garantili dedi türk markasıymış ama üretim hollanda. Aracımda şuan balata sacı yok nereden temin edebilirim bu parçayı
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: İRİ

7 yıl 6 ay önce #2299 Yazan: vosdost_rifki
vosdost_rifki tarafından Hangi Fren Balatasını Kullanmalıyım konusunda yanıtlandı
Benjamin Merhaba,

Gelecekti kullanımına göre sonuçları paylaşabilir misin? Ben de yeni vosvos kullanıcısıym. Benimkilerde de ötme var. Çok rahatsız etmiyor ama ötmese daha iyi tabii ki. :)

Bu arada Vosvos dışında 2014 Opel Astra da var bende. Vosvos'un (Admin) dediği gibi ötme sorunu bu araçta da zaman zaman oluyor. Eski-yeni farketmiyor sanırım.

7 yıl 6 ay önce #2300 Yazan: Benjamin
Merhaba hoşgeldin vosvosunu kazasız belasız kullanman dileğiyle.
Şuan 1000km geçti remsa balatalarla çok sert frenlerde hafif bir ötme yapıyor ama rahatsız edici değil. Ustamın dedigine göre bazı araçların servislerinde remsa balataları orjinal balata diye kullanıp satıyolarmış ona da bu bilgiyi servis çalışanı vermiş. Bence sende deneyebilirsin fiyatlari gayet uygun ben 60tl ye aldım türkyılmazda da satılıyor.

7 yıl 6 ay önce #2301 Yazan: vosdost_rifki
vosdost_rifki tarafından Hangi Fren Balatasını Kullanmalıyım konusunda yanıtlandı
Tamamdir cok sagol. Bir sonraki balata degisiminde soyleyecegim ustama Remsa taktiracagim.

Kazasiz belasiz gunler :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Benjamin

Geliştiren: Kunena forum