× Motor Şanzıman Mekanik

Aşırı Isınma Problemi

8 yıl 6 ay önce - 8 yıl 6 ay önce #2089 Yazan: üşenmez
Aşırı Isınma Problemi, üşenmez tarafından oluşturuldu
son 10-15 gündür motorun çok fazla ısınması ile ilgili bazı sorunlarım var.
daha önce hiç olmamıştı ama geçen hafta 100 km'lik yolda 5 kere mola verip aracı soğutmam gerekti. (motor sıcaklığı 110 derece'yi geçince mutlaka durup 3-4 dk rolantide çalıştırdıktan sonra stop ederek 20 dk kadar bekliyorum)
bu problem sonrası ateşleme sorunu olabilir düşüncesiyle platinimi değiştirdim ve avans ayarı yaptırdım (avans ayarı biraz afaki yani göz ve dinleme şeklinde yapıldı) fakat sanki hala motor inanılmaz ısınıyormuş gibi geliyor.
10 - 15 km yol yaptıktan sonra aracımın hararet göstergesi 110 dereceyi gösteriyor olmasına rağmen motoru kontrol ettiğimde yağ kontrol çubuğuna el sürülmeyecek kadar sıcak oluyor. Benzin otomatiği de aynı şekilde sıcak oluyor hatta hava filtrem dahi inanılmaz sıcak oluyor. (açık hava filtresi kullanıyorum)
hava şu sıralar 35-40 dereceler civarı
genel olarak 4. viteste 80-100 km hızla sürüyorum aracı
3. viteste isem 50-70 km'ler arası
yokuşları da 2 yada 3. viteste iniyorum motor soğusun diye.

bu sorunla ilgili anlattıklarım ışığında öncelikle neleri kontrol etmem yada ettirmem gerekir?
Yada endişelerim yersiz midir? Bu havalarda motorun bu derece ısınması normalmidir.
En büyük endişem yangın korkusu

bugün fark ettim ki 15 gün önce yapılan yağ değişiminde araca lpg'li araç yağı konmuş (castrol gtx 20W-50)
acaba bu yüzden araç kendini soğutamıyor olabilir mi?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

8 yıl 6 ay önce #2094 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Aşırı Isınma Problemi konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Vosvos motorları ısınır,önemli olan yağ lambanız yanıyor,göz kırpıyor mu? Kaput aralama kiti kullanıyor musunuz?
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: üşenmez

8 yıl 6 ay önce - 8 yıl 6 ay önce #2095 Yazan: üşenmez
üşenmez tarafından Aşırı Isınma Problemi konusunda yanıtlandı
tekrar merhaba,

Aracın yağ göz kırpmıyor, yada yanmıyor.
Ama motoru açtığımda yağ kontrol çubuğu( el sürülemeyecek kadar sıcak oluyor), benzin otomatiği hatta hava filtresi bile inanılmaz derecede ısınmış oluyor.
Forumlara göz attığımda özellikle "yağ kontrol çubuğu" bu derece sıcaksa araç hararet yapmış anlamına gelir diye bir bilgilendirme var.
tecrübesiz vos sever olduğum için gereksiz panik yapıyor olabilirim, bu sebeple size danışmak istedim.

sübap ayarı yaptırmam gerekir mi?
kaput aralama kiti kullanmıyorum. (çevremde hiç vosvos sever yok)
forumları okuduğumda da kimi vos kullanıcılar kullanıyor, kimi kullanıcılarda kullanılmasının çok yanlış olduğunu savunuyor.
Bu sebeple arada kalmış durumdayım.

8 yıl 6 ay önce #2097 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Aşırı Isınma Problemi konusunda yanıtlandı
Yağ lambası yanmıyor ise,yağınızın basıncı yüksektir anlamına gelir buda hararet yapmamış anlamına gelmiş olur.Yüksek ısılarda yağ çok incelir ve basıncı düşer.
Havalar sıcak ve gerçekten el değmeyecek hale geliyor motor :)

Supap ayarının zararı yok yaptırabilirsiniz.
Kaput aralama kiti benim vosumda 120dereceden 90derecelere düşürdü yağ sıcaklığını,yanan yağ lambamı söndürdü :) yararsız olsa sanırım üretmezler.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: üşenmez

8 yıl 6 ay önce #2099 Yazan: üşenmez
üşenmez tarafından Aşırı Isınma Problemi konusunda yanıtlandı
bu durumda bende taktıracağım kaput aralama kitini :)
peki bu kit takıldığında aracımın motor kapağı sadece yarım açık şekilde mi kalıyor? Yani tam kapalı konuma getirebilmem için her seferinde kiti söküp eski haline mi getirmem gerekiyor.
Bu arada yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Geliştiren: Kunena forum