× Motor Şanzıman Mekanik

Pirtığım yağ damlatıyor

10 yıl 4 ay önce #1157 Yazan: küçük
Pirtığım yağ damlatıyor, küçük tarafından oluşturuldu
merhabalar 1983 model 1200 üm var devamlı yağ damlatması yapıyor gecen hafta 1 lt yağ koydum yaklasık 100 km falan yol yaptım park yaptığım yerlerde dikkat ediyorum oldukca fazla damlatmıs nedeni nedir ileride buyuk sıkıntının habercisimidir acaba?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 4 ay önce #1158 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Pirtığım yağ damlatıyor konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Hoşgeldiniz öncelikle.Yağ damlatmıyor o kaplumbağlar yerlerini belli etmek için işaretleme yapıyor :p
Aslında çoğu vosvos yağ damlatır.Sıfır motor bile yapsanız kısa süre içinde tekrar yağ damlatmaya başladığını görebilirsiniz.Hemen hemen her yerden kaçırabilir.Ancak durduğunuzda yerde yağ en çok nerede gözüküyor? Tam ortası ise bir çok yerden kaçırıyor olabilir.Ancak sağ yada solda ise sibop kapaklarından kaçırma ihtimali yüksek.Sibop kapak mantar contalarını değiştirerek çözebilirsiniz.Onun dışında ortada ise öncelikle yukarıdan kaçağı arayın.Kaputu açtığınızda herhangi bir yağ birikintisi görüyormusunuz? Yol yaptıktan sonra da bakabilirsiniz.Yağ müşürü,benzin pompası alt bakaliti,distribütör girişi,dinamo ayağı,yağ koyma yeri,kayış kasnağı gibi yerlerden yağ kaçırma olasılığı var.Eğer motorun üst tarafından bir kaçak gözükmüyorsa alt tarafına bakın.Karter contasını yenileyin.10luk somunları contalı alın.Kaval boruları vardır blok ile silindir kapakları arasında piston gömleğin altında sağ sol 4 er tane.Bu kavalların kapağa ve bloğa bastığı yerlerden kaçırıyor olabilir.Eğer oralardan yağ sızıyor ise maalesef motor indirmeniz gerekecektir.100km de damlatarak azaltması yanında vosvos yağda yakıyor olabilir.Yağ yakıyor ise segman atmanız gerekiyor demektir.Hazır segman atılırken komple motoru açtırıp yataklarıda yeniletmenizde fayda var :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: küçük

10 yıl 4 ay önce #1159 Yazan: küçük
küçük tarafından Pirtığım yağ damlatıyor konusunda yanıtlandı
merhaba
öncelikle ilginiz için tesekkür ederim. park halindeyken baktığımda sol tarafta yağ tamlalrı oluyor ve yol yaptıktan sonra baktığımda içerisinde yağ birikmesi gözle gözükecek sekilde oluyor.

Geliştiren: Kunena forum