× Motor Şanzıman Mekanik

Vosvos yağ eksiltme

10 yıl 11 ay önce #652 Yazan: aqustic
Vosvos yağ eksiltme, aqustic tarafından oluşturuldu
Geçen hafta aracıma yağ değişimi yaptırdım.Ve uzun yola gidip toplamda 1200 km yol yaptım geldim.
Araçta şu an sert dönüşlerde arasıra yağ lambası yanıp sönüyor
Yağ çubugunu kontrol ettim.Çubuktaki yağ seviyesi 1.çizginin azıcık altında.Anladıgım kadarıyla 1 litre civarında eksilme var.
Birkaç arkadaşa sordum.Araç motor istiyor dediler.Aracımın motor durumu orta vaziyette.Ve geçen hafta subab avans ayarı yaptırdım.Çekişinde problem yok.Lpg ile kullanıyorum ve yakıt sarfiyatı düzeldi.
Sizce sorun ne olabilir?Kışa doğru motor yaptırcam ama bu vaziyette araç en az kaç bin km daha beni idare eder?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 11 ay önce #653 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Vosvos yağ eksiltme konusunda yanıtlandı
Öncelikle yağ kaçağı var mı araçta? Durduğunuzda yada kaputu açtığınızda aşırı yanık yağ kokusu geliyor mu? Durup geri geldiğinizde yerde yağ birikimi var mı? Kaputu açıp altına yani kaputun iç kısmına bakın yağ birikintileri var mı?

Eğer gözle görürülür bir yağ kaçağınız yok ise motorunuz yağ yakıyor gözüküyor....Ancak ciddi derece de yağ yakan vosvoslar ortalama 100km de 1 lt yakar yaklaşık olarak.Bujileri kontrol etmekte bir fikir verebilir yağlama yapmış ise bujilerin uçlarından anlayabilirsiniz...

Açıkcası şu kadar idare eder demek yanlış.Ancak riskli bir durum yağlama yapmaz ise motor yatak sarar ve ekstradan size 1000tl gibi bir masraf çıkartır.Yağ kaçağı yok ise ve yaptıracak durumunuz yok ise;
20w50 açık yağ yanınızda bulundurup 500 km de bir eksiği tamamlamak olacaktır.Alacağınız katkılar açıkcası pek bir etki göstermeyecektir.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: aqustic

10 yıl 11 ay önce #654 Yazan: aqustic
aqustic tarafından Vosvos yağ eksiltme konusunda yanıtlandı
Hocam yerde yağ birikimi yok.
Tam emin değilim ama kaputta da yağ göremedim.Dediğim gibi aracın motor durumu orta idi zaten.
Ben dediginiz gibi 500 kmde bir yag ekleye ekleye gidecem ama bu araç motor istiyorsa sizin tahmınıniz en az kaç bin km daha götürür beni.Konyada ustam 50.000 km götürmez dedi.

10 yıl 11 ay önce #655 Yazan: VosVos
Açıkcası 50.000km iyi bir rakam.Rakam vermek pek doğru birşey değil.Sonuçta yarın da bozulabilir 50000 de binebilirsiniz...

10 yıl 11 ay önce - 10 yıl 11 ay önce #656 Yazan: aqustic
Hocam ustayı aradım.Senın araçta yağ kaçagı olamaz motorun orta durumda oldugu için diyor.Sizin dediginiz gibi yağı arasıra kontrol et o şekilde motor yaptırana kullan dedi.
Artık hafta sonları bincem.Motoru bir yersem çekiciydi kamyondu ugraşması sıkıntı.Siz olsanız ne yapardınız?Hiçbir şekilde vosvostan sogumak vazgeçmek istemiyorum ama bu durum benı düşündürüyor.

10 yıl 11 ay önce #658 Yazan: VosVos
Motor sadece yağ yakıyor,yataklarında sıkıntı yok ise segman atılarak yağ yakma sorunu çözülür ya da komple piston gömlek takımı alırsın.Segman 100 lira civarında.İndir bindir bakım işçilik derken 500 liraya halledilir belki daha az.Ancak motorun performansı artacağı için eskiyen yataklar daha fazla yük altına girmiş olacak ve yatak sarma olasılık yüzdesi artacaktır.
Çok fazla kullanmıyorsanız yağ koyarak bu şekilde fazla zorlamadan kullanın...Elinize 2000 lira civarı para geçer ise motorunuzu yaptırabilirsiniz :)

10 yıl 11 ay önce #660 Yazan: aqustic
Teşekkür ederim.
Bu arada bişey merak ettim.Bu kadar detaylı bilgileri ögrenmek için kaç yıldır vosvos kullanıyorsunuz?

10 yıl 11 ay önce #661 Yazan: davuller
davuller tarafından Vosvos yağ eksiltme konusunda yanıtlandı
bende aracımı bi ay önce yağı fulledim yanin ikinci çizginin üstündeydi bugun vites geçişlerinde yağ lambası bi kaç defa yanıp söndü bende kontrol edeyim dedeim 1. çizgiye inmiş ortalama 2000 km yol yaptım bir ayda bu normalmi birde aracım çalıştığında feci şekilde yanık yağ kokusu geliyor?

10 yıl 11 ay önce - 10 yıl 11 ay önce #666 Yazan: VosVos

aqustic Yazan:: Teşekkür ederim.
Bu arada bişey merak ettim.Bu kadar detaylı bilgileri ögrenmek için kaç yıldır vosvos kullanıyorsunuz?

Rica ederim.
Yaklaşık 3 yıldır vosvos sahibiyim ancak 2006 dan beri hergün yeni birşey öğrenmek için çabalıyorum :)

10 yıl 11 ay önce - 10 yıl 11 ay önce #667 Yazan: VosVos

davuller Yazan:: bende aracımı bi ay önce yağı fulledim yanin ikinci çizginin üstündeydi bugun vites geçişlerinde yağ lambası bi kaç defa yanıp söndü bende kontrol edeyim dedeim 1. çizgiye inmiş ortalama 2000 km yol yaptım bir ayda bu normalmi birde aracım çalıştığında feci şekilde yanık yağ kokusu geliyor?

Yanık yağ kokusu olabilir ancak aşırı fazla ise yağ kaçağınız olabilir.Bu kaçak yağ eksiltmenin de nedeni olabilir.Öncelikle yağ kaçaklarını tespit edip çözmeye çalışın.Sibop kapaklarından kaçırıyor olabilir direk kalorifer kazanının üstünde olduğu için yağ kokusuna en çok sebep burada ki kaçak verir.

Geliştiren: Kunena forum