× Elektrik Sistemi

Torpido aydınlatma

10 yıl 1 ay önce - 9 yıl 11 ay önce #1333 Yazan: mustafa1968
Torpido aydınlatma, mustafa1968 tarafından oluşturuldu
Slm arkadaşlar torpito içine lamba yerleştireyim dedim,
Direk sigortadan denedim apül patladı,
Nereden çekeyim yada sigortadan çekerken ampüle direnç falan mı bağlayayım,
Tabi direnç vesaire hakkında bilgi alabilir miyim,
Let bağlamak İstemiyorum küçük ampül bağlamak istiyorum,
Kapıda kullanılan anahtarı kullancağım torpito kapağına.
Şimdiden teşekkürler...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 1 ay önce #1335 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Torpido aydınlatma konusunda yanıtlandı
Torpido aydınlatması gerçekten işe yarayan ve gerekli bir uygulama bencede.Ancak neden eski ampül kullanma taraftarısınız?
Bunun yerine led kullanmak çok daha avantajlı ve kolaydır.Eğer eski tarz(sarı) ışık elde etmek istiyorsanız gün ışığı led tercih etmeniz gerekiyor.Normal ampül rengine çok yakındır daha da sarı isterseniz amber kullanabilirsiniz ancak ben size gün ışığı led öneririm.Kaliteli 3 çipli led alırsanız 1 dilim(3 adet led oluyor ortalama uzunluğu 5cm) led keserek istediğiniz ışığı elde edersiniz.Aynı zamanda yapıştırıp gizleyebilirsiniz ve çok şık bir görüntü elde edersiniz.Bağlamak ise çok daha basit duy vs kullanmadan direk evde lehim yapıp + - uçlarını bağladığınızda yanacaktır.Bu kabloyu tavan lambasından çekip tavandaki tuş ile gerektiğinde hem içeriyi aydınlatıp hem torpidonuzu aydınlatırsınız.

Ampül tercih ediyorsanız zaten bağlamışsınız.12volt ampül kullandıktan sonra patlama olmaması gerekiyor.Sonuçta 1 + birde - bağladığınızda bir problem olmayacaktır.Duyunda problem olaibilir şase yapıyor ise sigortada yoksa ampül patlıyor olabilir.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: mustafa1968

10 yıl 3 gün önce - 10 yıl 3 gün önce #1435 Yazan: mustafa1968
mustafa1968 tarafından Torpido aydınlatma Sonunda bitti :) konusunda yanıtlandı

Seri bağlı ampüleri paralel olarak bağladm, bu sayede devreden gelen akım bölünmeden eşit olarak dağıldı,
Artı (+) kutbu sigortadan direkt olarak çektim, eksi (-) kutbu kendi yapmış olduğum anahtar ile şaseye bağladım, torpidonun kapağı açılınca anahtar devreye giriyor

Paralel olarak bağladığım ampülleri devreye seri olarak bağladım bu sayede 12 volt olan akım 6 volt olarak 2'ye bölündü, Çünkü 12 volt'ta lambalar çok ısınıyordu

Ve mutlu son... :)

10 yıl 3 gün önce #1436 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Torpido aydınlatma konusunda yanıtlandı
Elinize sağlık gayet güzel olmuş :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: mustafa1968

10 yıl 3 gün önce #1442 Yazan: Sarıçınar
Sarıçınar tarafından Torpido aydınlatma konusunda yanıtlandı
Gayet gerekli ve güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

Geliştiren: Kunena forum