× Tip 1 - Vosvos

Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı

11 yıl 9 ay önce #104 Yazan: ToRnedo
Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı, ToRnedo tarafından oluşturuldu
Merhaba arkadaşlar,
En çok karşılaşılan sorulardan biri de Normal vosvos mu Süper vosvos mu olarak geliyor.

Ayırmanın en güzel yolu stepne lastiğine bakarak yapabilirsiniz.Eğer dik duruyorsa yedek lastik Normal vosvos'dur.Yatık duruyor ise Süper vosvos'dur.
Süper Vosvos olarak geçen modeller 1302 ve 1303 dür.Super Beetle olarak geçer.

Vosvos

Süper Vosvos

Ek dosyalar:
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: onursiba, VosCan*, cepgap

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

11 yıl 3 ay önce #294 Yazan: feyyazbircek
feyyazbircek tarafından Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı konusunda yanıtlandı
süper vosvosum ve ben teşekkür ederiz:)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

11 yıl 3 ay önce #302 Yazan: CnkKAYA
CnkKAYA tarafından Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı konusunda yanıtlandı
1302 modellerde s yani super modeller stock olarak 1.6 iken, 1302L ve 1302 modeller 1.3 stock motorla geliyor bildiğim kadarıyla.

1302s sahibi olarak hem düz cam hem de super beetle sahibi olmak ayrı bir zevk tabi.

10 yıl 10 ay önce - 10 yıl 10 ay önce #706 Yazan: emu88
emu88 tarafından Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı konusunda yanıtlandı
Diğer farklılık da tüm Super Beetlelerin ön süspansiyon MacPherson tipi: büyük dikey yaylar.

71 ve 72 yılı Super modellerin standard vosvos gibi düz cam vardı.

Bir de Avrupa ve Amerika piyasaların arasında farklılıklar vardı. Mesela bildiğim kadarıyla Amerikada Super Beetlelerin motor kaputtaki arma '1302'/'1303' ya da 'Volkswagen' yazıyordu ve hepsi 1600 motoru vardı. Avrupada Super Beetlelar '1302S' (veya 73'den itibaren '1303S') olarak geçiyordu ve ön frenler disk. 'S' 1600 motor anlamına geliyordu. 'S' olmazsa 1300 motor demek (ve tüm frenler kampana). Ama Amerikada Super Beetle frenlerin dördü kampanaydı, ön disk seçenek yoktu.

Avrupa modellerin açıklaması:

1302 Super Beetle - 1285 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, standart donanım (düz cam)
1302 L Super Beetle - 1285 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, lüx donanım (düz cam)
1302 S Super Beetle - 1584 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, ön disk frenler, standart donanım (1971-72 model) (düz cam)
1302 LS Super Beetle - 1584 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, ön disk frenler, lüx donanım (1971-72 model) (düz cam)

1303 Super Beetle - 1285 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, bombeli cam, yeni tip gösterge paneli, standart donanım (1973-77 model)
1303 A Super Beetle - 1285 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, bombeli cam, yeni tip gösterge paneli, ekonomik model çok basit donanım (sadece 1974 model)
1303 L Super Beetle - 1285 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, bombeli cam, yeni tip gösterge paneli, lüx donanım (1973-77 model)
1303 S Super Beetle - 1584 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, bombeli cam, yeni tip gösterge paneli, ön disk frenler, standart donanım (1973-77 model)
1303 LS Super Beetle - 1584 çift çıkışlı motor, Macpherson süspansiyon, bombeli cam, yeni tip gösterge paneli, ön disk frenler, lüx donanım (1973-77 model)

www.superbeetles.com/faq.htm

1303 'Big' filan ne demek anlamıyorum ama.

10 yıl 10 ay önce - 1 yıl 10 ay önce #709 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı konusunda yanıtlandı
1303 Big bir special(özel) bir seridir.1303LS temel alınıp üstüne farklı özellikler(Ahşap göğüs kaplama,Big jantları,ahşap vites topuzu gibi) eklenip üretilen özel bir seridir.Günümüz de çok az kalmıştır.Şu videoyu izlemeniz de fayda var;

10 yıl 10 ay önce #710 Yazan: emu88
Öğrenmiş oldum! Ön sinyaller küçük tip ama, büyük tipler sanırım sadece Amerikan modellerde vardı?

10 yıl 10 ay önce #719 Yazan: VosVos
Evet.Amerika'nın istediği bir özellik.Amerikan park lambası ya da amerikan sinyal olarak geçer.Yeni araçlarda da bulunmakta.

Bazı avrupa modellerin de küçük (damla model) sinyal kullanılmış ancak büyüklerde ki gibi yan taraflarında bir açıklık bırakılarak parklara bağlı bir lamba eklenmiştir...

10 yıl 9 ay önce #750 Yazan: emu88
Hmm anladım. Benim arka lambaların yanlarında plastik reflektör de var. Bunlar da sanırım Amerikan modellere ait bir özellikti. Keşke geçmişi öğrenebilsem, bence kesinlikle bir ara Amerikadaydı arabam.

10 yıl 9 ay önce #756 Yazan: VosVos
Amerikan stoplarda mevcut.Genellikle sinyal kısımları kırmızı oluyor...
Doğum belgesi alabilirsiniz gerçi amerika için üretilmiştir diye yazıyor mu bilemiyorum.
www.vosvosturkiye.com/forum/Restorasyon/...n-do%C4%9Fum-belgesi

9 yıl 10 ay önce #1547 Yazan: 1303Ls
1303Ls tarafından Vosvos ve Süper Vosvos ayrımı konusunda yanıtlandı
Merhabalar öncelikle bilgiler için çok teşekkürler. Benim 1973 1303Ls vosvos'um sizin bilgilere göre sanırım 1600 motor ama benim ruhsat bilgisi 1300 olarak görünüyor

Geliştiren: Kunena forum