Perşembe, 25 Ekim 2012 13:34

1500 liralık vosvos, 35bin liraya satışta...

Yazan
Öğeyi Oyla
(16 oy)
1500 liralık vosvos, 35bin liraya satışta... - 3.9 out of 5 based on 16 reviews

Bir otomobil firmasının Balıkesir'deki bayisi, yaklaşık 10 yıl önce hurda indirimi kapsamında 1500 liraya satın aldığı  1973 model Volkswagen vosvos "kaplumbağa" otomobili, yaklaşık 6 yıl süren çalışmayla baştan yarattı

Vosvosun, halk arasında çok sevildiğini ve özel hayranlarının bulunduğunu, bu araçlara modifiyenin yakıştığını dile getiren Bayinin Servis Müdürü Oğuz Çınar, piyasada eskiliğine bakılmaksızın modifiye edilmiş olanlarının 20-30 bin lira arasında alıcı bulduğunu anlattı. "Kaplumbağa" otomobilinden yaklaşık 10 yıl önce uygulanan hurda indirimi kapsamında servislerine bir adet getirildiğini ifade eden Çınar, şöyle konuştu:
"1973 model bu vosvosun hurdaya ayrılmasına, ezilmesine, preslenmesine kıyamadık. Çok eskiydi ve yıpranmıştı. Sahibi bunu verip yeni bir otomobil alarak ayrıldı. 1300 cc motora sahip, hava soğutmalı ve 4 vites bu aracı, bakıma aldık. Motoruna komple revizyon yaptık. A'dan Z'ye bütün parçalarını değiştirdik. Yüzde 100 orijinal değil ancak ilk günkü gibi yeni duruyor. Boyadık, modifiye ettik. Aracı bu haline getirmemiz yaklaşık 6 yıl sürdü. Sedefli bej rengiyle kaplumbağa, özel bir araç haline geldi."
Çınar, hurda olarak aldıkları aracı 35 bin liraya satışa sunduklarını vurgulayarak, "Bunun koltukları normalde kumaştır. Biz deri koltuk yaptık. Arayan soran çok oluyor. Özellikle yeni araç almaya gelen müşterilerimizin ilk dikkatini bu otomobil çekiyor" dedi.
Bu araçla mağazada eski araç koleksiyonu oluşturmaya başladıklarını da anlatan Çınar, şunları kaydetti:
"1975 model bir minibüsümüz var. Kilometresi 75 bin civarında. Bu araç askeriyede sadece nizamiyede kullanılmış onun dışında trafiğe çıkmamış. Askeriye bunu satınca biz aldık. Bunun rengi askeriyeye mahsus özel renkti. Biz bunu boyadık, çünkü askeri rengi trafikte kullanmak yasak. Aracın ilk tescili bizde yapıldı, trafiğe biz çıkardık. Diğer eski aracımız 1983 model. Tamamen orijinal bir araç. Bir diğeri 1974 model. Birkaç yerinde sadece değişiklik yapıldı. Boyası, kasası ve motorunda değişiklik yok."

Okunma 41629 defa
Yorum ekle