Perşembe, 25 Ekim 2012 13:34

1500 liralık vosvos, 35bin liraya satışta...

Yazan
Öğeyi Oyla
(16 oy)

Bir otomobil firmasının Balıkesir'deki bayisi, yaklaşık 10 yıl önce hurda indirimi kapsamında 1500 liraya satın aldığı  1973 model Volkswagen vosvos "kaplumbağa" otomobili, yaklaşık 6 yıl süren çalışmayla baştan yarattı

Vosvosun, halk arasında çok sevildiğini ve özel hayranlarının bulunduğunu, bu araçlara modifiyenin yakıştığını dile getiren Bayinin Servis Müdürü Oğuz Çınar, piyasada eskiliğine bakılmaksızın modifiye edilmiş olanlarının 20-30 bin lira arasında alıcı bulduğunu anlattı. "Kaplumbağa" otomobilinden yaklaşık 10 yıl önce uygulanan hurda indirimi kapsamında servislerine bir adet getirildiğini ifade eden Çınar, şöyle konuştu:
"1973 model bu vosvosun hurdaya ayrılmasına, ezilmesine, preslenmesine kıyamadık. Çok eskiydi ve yıpranmıştı. Sahibi bunu verip yeni bir otomobil alarak ayrıldı. 1300 cc motora sahip, hava soğutmalı ve 4 vites bu aracı, bakıma aldık. Motoruna komple revizyon yaptık. A'dan Z'ye bütün parçalarını değiştirdik. Yüzde 100 orijinal değil ancak ilk günkü gibi yeni duruyor. Boyadık, modifiye ettik. Aracı bu haline getirmemiz yaklaşık 6 yıl sürdü. Sedefli bej rengiyle kaplumbağa, özel bir araç haline geldi."
Çınar, hurda olarak aldıkları aracı 35 bin liraya satışa sunduklarını vurgulayarak, "Bunun koltukları normalde kumaştır. Biz deri koltuk yaptık. Arayan soran çok oluyor. Özellikle yeni araç almaya gelen müşterilerimizin ilk dikkatini bu otomobil çekiyor" dedi.
Bu araçla mağazada eski araç koleksiyonu oluşturmaya başladıklarını da anlatan Çınar, şunları kaydetti:
"1975 model bir minibüsümüz var. Kilometresi 75 bin civarında. Bu araç askeriyede sadece nizamiyede kullanılmış onun dışında trafiğe çıkmamış. Askeriye bunu satınca biz aldık. Bunun rengi askeriyeye mahsus özel renkti. Biz bunu boyadık, çünkü askeri rengi trafikte kullanmak yasak. Aracın ilk tescili bizde yapıldı, trafiğe biz çıkardık. Diğer eski aracımız 1983 model. Tamamen orijinal bir araç. Bir diğeri 1974 model. Birkaç yerinde sadece değişiklik yapıldı. Boyası, kasası ve motorunda değişiklik yok."

Okunma 38028 defa

Ortam

6 yorum

 • Yorum Linki WiseOwl Perşembe, 25 Ekim 2012 15:33 yazan WiseOwl

  Yeni hurdaya çıkmış bir vosvosu nasıl tekrar trafiğe çıkartabiliriz ?
  Bununla ilgili yasada bir açık var mı acaba ?
  Cevabınız için şimdiden Teşekkür ederim...

 • Yorum Linki Vosvos Türkiye Perşembe, 25 Ekim 2012 18:43 yazan Vosvos Türkiye

  Merhaba,
  Maalesef hurdaya ayrılmış bir araca tekrar trafiğe çıkartılamıyor.Burada hurda anlamında hurda görünümlü demek istenmiş :)

 • Yorum Linki WiseOwl Cuma, 26 Ekim 2012 17:09 yazan WiseOwl

  Anlıyorum.Daha önce internetten ; (Yurt dışında yapılmaya başlanan) Vosvoslara elektrikli motor takma uygulaması ile beraber araştırmıştım ama souuç yine aynıydı :(
  Cevabınız için tekrar teşekkürer ...

 • Yorum Linki Piyasa Kurdu Pazar, 30 Aralık 2012 10:28 yazan Piyasa Kurdu

  Bence VOSVOS dünyadaki en sempatik araba. Ayrıca değerini ölçemezsiniz. Hele birde kendi VOSVOSunuz varsa:))

 • Yorum Linki celalettin Perşembe, 04 Nisan 2013 10:00 yazan celalettin

  yapan arkadaşları tebrik ediyorum bir vosvosa can vermek geçmişte yaşanmışlara da can vermektir...

 • Yorum Linki Nadir Sacar Cuma, 11 Ekim 2013 11:49 yazan Nadir Sacar

  Sanatkar ruhlu usta olunca böyle işler ortaya çıkabiliyormuş demekki. Para kazanmaktan önce dost/müşteri kazanmayı düşünmeli vos ustaları.

Yorum eklemek için giriş yapın

Facebook Sayfamız

Twitter Vosvos Türkiye

Google+ Sayfamız