× Sohbet

Oktan ve Setan Nedir? Araç Motorlarına Sağladığı Faydalar Nelerdir?

5 yıl 5 ay önce #2557 Yazan: Göktaş
Araç yakıtlarımızda bulunan oktan ve setan, ünite sağlığı açısından önemlidir. Sizlere bu yazımızda bu iki maddenin hangi görevde olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca bağlı oldukları yakıt tiplerini de sizlere vereceğiz.

Mükemmel bir sistem üzerinden geliştirilen araç motorlarımız, aktarma sisteminin başlıca elemanıdır. Bilinmezi çok olsa da genel olarak sürücüler işleyiş biçimini orta seviyede bilebilirler. Yüzlerce, belirli bir kavram taşıyan parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulan araç kalbinin de biliyoruz ki, hareket enerjisini sağlamak için yakıta ihtiyacı vardır.

Günümüz şartlarında benzin ve dizel olmak üzere iki farklı fosil yakıt türü kullanılır. Daha sonra otomobiller, LPG entegresi ve son olarak elektrik yapısına kavuşturulmuştur. Konumuz olan oktan ve setan, benzin ve dizel motorlar için geçerli olan terimlerdir. Benzin istasyonlarına yakıt almaya gittiğimizde sürekli gözümüze çarpan ancak anlam veremediğimiz bu maddelerden bahsedeceğiz.

Bunları size anlatırken de bazı karıştırılan ve yanlış bilinen bilgileri doğru bir şekilde vermeye çalışacağız. Şimdi sizlere yakıt türleri için önemli olan bu maddelerin ne anlama geldiğini ve işlevlerini anlatalım.

Oktan Nedir?


Benzin istasyonlarında aracımızla yanaştığımız pompaların üzerinde yazan bu ibare, benzin yakıtının yanma ve alevlenme kalitesini gösteren bir ölçü şeklidir. Her zaman otomobil üreticilerinin en başta dediği “kaliteli yakıt” durumu benzin içerisindeki oktan sayısına da bağlıdır.

Oktan rengi olmayan, 125 derece sıcaklıkta kaynayabilen hidrokarbondur. Zaten temelde benzin yakıtı hidrojen ve karbon atomlarından oluşuyor. Yakılması için tek gereken ufak bir kıvılcımdır. Ayrıca buharlaşabilmektedir!

Makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz!;
bilgihanem.com/oktan-setan-nedir/https://bilgihanem.com/

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena forum