× Motor Şanzıman Mekanik

Vosvos ve Yangın

11 yıl 9 ay önce - 11 yıl 9 ay önce #106 Yazan: ToRnedo
Vosvos ve Yangın, ToRnedo tarafından oluşturuldu
Çevrenizde haberlerde sık sık rastlarız ne kadar üzülsekte vosvos yangınlarına.Genel olarak sebep LPG gösterilse de aslında genel sebebi benzindir.Lütfen şu durumlara dikkat ediniz;

1. Eğer benzin filtreniz motor bölümünün orada ise acilen onu oradan kaldırın.Orjinal yeri benzin tankının altındadır.Ustanız önemli olmadığını söylerse bile siz istediğinizi söyleyin asla ve asla sert plastik bir parçayı(benzin ile ilgili) motor kısmında bulundurmayınız
    kırmızı dairenin içindeki benzin filtresidir.
  2. Yıllık olarak benzin hortumlarınızı tank kısmından başlayarak değiştirin.Kaliteli boru almaktan kaçınmayın.Genel olarak önerilen dışı kırmızı çizgili gri bez kaplı borulardır.Kelepçeleride kaliteli almaya özen gösteriniz.
  3. Motora giren metal bir benzin borusu bulunmakta.Giren kısmında lastik bir parça vardır.Bu parçayı kontrol edin yerinde yoksa oraya bir lastik takın.Zamanla sürtünmeden dolayı bu metal aşınmakta ve benzin sızdırmaktadır.
  4. Karbüratör bakımlarını yaptırınız.Karbüratörünüz benzin sızdırabilir.Karbüratöre giren benzin borusunu kontrol ediniz.Girişte sarı bir metal boru var.Bu boru karbüratöre geçmedir ve çıkma olasılığı vardır ara sıra kontrol ediniz elinizle.Resimde ki kırmızı daire içinde

5. Vosunuza binip marşa basınız.Daha sonra eğer imkanınız var ise inip motoru kontrol ediniz.Herhangi bir sızıntı koku olup olmadığına bakınız
  6. Ne olursa olsun bir yangın söndürücü taşımayı ihmal etmeyin.

Eğer aracınızda bir koku,duman algıladığınızda anında kontağı kapatın emniyet şeridine çekin.Kaput kısmında ise yangın kaputu açtığınız an harlayacağını unutmayın.İlk olarak 110 u arayıp durumu belirtin.Eğer aracınızda motoru kaplayacak bir madde varsa(battaniye,mont gibi) ıslatarak motorun üstüne atıp söndürmeyi deneyebilirsiniz.Tek yangın söndürücü yangın çok şiddetli ise söndürmeye yetmeyebilir.Yoldan geçen bir kaç araçtan söndürücü alıp kaputu öyle açınız.

Ek dosyalar:
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: onursiba, heyy kerem, Bedevixus

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

11 yıl 2 ay önce #366 Yazan: Gizer33
Gizer33 tarafından Vosvos ve Yangın konusunda yanıtlandı
benimkinde öyle bi bölme yok direk kablo çıkıyo bişey olmaz dimi

11 yıl 2 ay önce #367 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Vosvos ve Yangın konusunda yanıtlandı
Diğer seçenekleri de kontrol ettiğinizde yangın çıkma olasılığı neredeyse sıfırdır :)

11 yıl 1 ay önce #406 Yazan: VosVos
Geçen günlerde bir yangın tehlikesi de ben atlattım :(
LPG ile kullananlar bilir arada bir karbüratörün oradan bir patlama olur pat eder.Aynen o şekilde bir ses geldikten sonra içeriyi duman ve yanık kokusu sardı.Hemen kaputu açtımki hava filtrem düşmüş ve dinamonun üstünde şase yapmış.Kablolar erimiş.Kabloları yenilemek zorunda kaldım.Şarj dinamosunun üstünde ki 8 lik somunun olduğu yeri herhangi bir plastik ile kaplamayı unutmayın.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: wankel

10 yıl 8 ay önce #815 Yazan: heyy kerem
heyy kerem tarafından Vosvos ve Yangın konusunda yanıtlandı
Resimli anlatım açık net, oldukça faydalı konu olmuş, tedbirler önemli... emeğine sağlık.

10 yıl 5 ay önce #975 Yazan: wankel
wankel tarafından Vosvos ve Yangın konusunda yanıtlandı

\VosVos\ Yazan:: Geçen günlerde bir yangın tehlikesi de ben atlattım :(
LPG ile kullananlar bilir arada bir karbüratörün oradan bir patlama olur pat eder.Aynen o şekilde bir ses geldikten sonra içeriyi duman ve yanık kokusu sardı.Hemen kaputu açtımki hava filtrem düşmüş ve dinamonun üstünde şase yapmış.Kablolar erimiş.Kabloları yenilemek zorunda kaldım.Şarj dinamosunun üstünde ki 8 lik somunun olduğu yeri herhangi bir plastik ile kaplamayı unutmayın.

bak kırk yıl düşünsem aklıma gelmez dedikleri hadise inanın başınıza gelmiş. ama bizim de başımıza gelmez diye bir olay yok. tavsiyeniz için çok teşekkürler.

10 yıl 5 ay önce #982 Yazan: Bedevixus
Bedevixus tarafından Vosvos ve Yangın konusunda yanıtlandı
Ben de aracımı lpgli kullanıyorum. Geçen gün uzun yolda sabit hizla (70-80 civarı) giderken benim aracımdan da kulağı sağır edecek kadar güçlü bir pat sesi geldi, aracı zorlamadım duman ya da koku çıkmadı fakat çok korktum kenara çektim ama bişi yoktu? bu ikinci kez oldu ustam delik egzosumun yapabileceğini söyledi ama hala ikna olmadım neden olabilir?

10 yıl 5 ay önce #992 Yazan: VosVos
LPG ayarlarından olabilir.Fazla açık ise gaz filtreye birikip ateşlemenin etkisi ile patlamakta.Yolda giderken olma ihtimali az ancak ateşleme kesilmiş olabilir daha sonra tekrar çalışmış olabilir.Şu şahinci arkadaşlar yapar sıklıkla çat pat pat diye egzoz patlatırlar.Onun gibiyse eğer elektrik kesmiş olabilir motor.Meksefe arızalanmak üzere olabilir yada meksefeye giden yada bobine giren siyah kabloları kontrol edin.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Bedevixus

10 yıl 5 ay önce #993 Yazan: Bedevixus
Bedevixus tarafından Vosvos ve Yangın konusunda yanıtlandı

\VosVos\ Yazan:: LPG ayarlarından olabilir.Fazla açık ise gaz filtreye birikip ateşlemenin etkisi ile patlamakta.Yolda giderken olma ihtimali az ancak ateşleme kesilmiş olabilir daha sonra tekrar çalışmış olabilir.Şu şahinci arkadaşlar yapar sıklıkla çat pat pat diye egzoz patlatırlar.Onun gibiyse eğer elektrik kesmiş olabilir motor.Meksefe arızalanmak üzere olabilir yada meksefeye giden yada bobine giren siyah kabloları kontrol edin.

Aracımın ateşleme sistemi komple yenilendi (Bujiler, kablolar, platin değişti, distrübütör korozyonları giderildi) kabloların yerinde olduğundan eminim, acaba sigorta kutusundan böyle bişi yapar mı diye düşünüyorum fakat durduk yere neden elektrik kesip açsın? Bu aralar da bu sorunu yaşamıyorum. Benim ustama sorduğumda şöyle bir yanıt verdi, ya kontak açıp kapapmışsın ya da egzos patlak olduğu için manifoltta biriken çiy gaz birzaman sonra ısının etkisiyle kaçaktan patlamış olabilir dedi. Tabi meksefeden de olma ihtimali var. Peki meksefe arızasını nereden anlayabilirim? İlginiz için teşekkürler. :)

10 yıl 5 ay önce #995 Yazan: VosVos
Meksefe arızalandığında genelde motor çalışmaz.Ancak bazı durumlarda ise devamlı patlatır.Meksefe değişmedi ise meksefenizide değiştirin çıkanı yedek olarak çantanızda tutun :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Bedevixus

Geliştiren: Kunena forum