× Elektrik Sistemi

Şarj Dengesizliği

11 yıl 2 hafta önce - 11 yıl 2 hafta önce #507 Yazan: İRİ
Şarj Dengesizliği, İRİ tarafından oluşturuldu
Seyir halindeyken bazen, şarj normal iken birden 25-30sn. boyunca 50 ampere kadar dayanıyor. Daha sonra kısa bir süre de 3-5 amper civarında aküden yemeye başlıyor. Sonra normale dönüyor. 50 amper şarja geçtiğinde farlar parlıyor, silecekler epeyi hızlanıyor. Aküden yerken de farlar kısılıyor. Buradan yola çıkarsak ampermetrede bir sıkıntı yok. Dinamo alternatör tip, konjektör ELO. Kesin teşhisi koyamadık, sizce nereden tedaviye başlamalıyız?
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

11 yıl 2 hafta önce #508 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Şarj Dengesizliği konusunda yanıtlandı
Kayışa bakabilirsin.Biraz daha gerdirerek dene.Devir ile ilgili olabilir? Sabit bir devirde kalıyor mu motor.Denemek için bulabilirsen bosch konjektör ile denemekte fayda var.Kömürlerini de kontrol edebilirsin sanki bir temassızlık var gibi...

3-5 amper aküden yemeye başlıyor derken gösterge 47-45 ampere mi düşüyor? Vosu çalıştırdıktan sonra aküyü söküp denedin mi?

Çok soru sordum galiba :) Güzel başlık.Teşekkürler

11 yıl 2 hafta önce - 11 yıl 1 hafta önce #509 Yazan: İRİ
İRİ tarafından Şarj Dengesizliği konusunda yanıtlandı
Kayıştan olabileceğine hiç ihtimal vermedik. Temassızlık desek ampermetre hep aynı değerlerde sapıtıyor. Sorun, 90km/s gibi ideal seyir devri aralıklarında oluyor. Misal gece uzun yolda 90km/s hızla gidiyorsun. Herşey normal değerinde. Sonra farlar birden parlıyor. Ampermetreye bakıyorum sağ tarafa (aküyü şarj ediyor) 50A'i gösteriyor. Aynı şekilde gitmeye devam ediyorum. Tahmini 30sn. sonra ampermetre, sol tarafa (aküden akım çekiyor) 4-5A gibi bir değer gösteriyor. 5sn. kadar da bu şekilde seyrediyorsun, sonra herşey tekrar normale dönüyor. Normalde şarjda sıkıntı yok. Sadece arada bir kısa süreli bu şekil dengesizlikler oluyor. Bir ara becerebilirsem videosunu çekeceğim.

Ustaya derdi uygulamalı anlatamıyorsun çünkü arada bir yapıyor. Elektrikçilerde 2-3 tane Bosch konjektör denk getirdim ama kimisi çalışmıyordu kimisi de stabil değildi. En kötü ihtimal çalışan bir tane bulup deneyeceğim. Kömürleri iyi durumda ama bir daha bakacağım. İlk etapta başka bir aküyle deneyeceğim. Cevap için ben teşekkür ederim. :D

11 yıl 2 hafta önce #510 Yazan: VosVos
İLginç bir olay :) Şarjı kesiyor anladığım kadarı ile.Akü dolunca otomatik şarjı kesen bir sistem mi yapmışlar :P Başka bir akü ile denemekte fayda var ancak bence aküsüz dene :whistle: Şarj dinamosunda olan 8 lik somunu bir çıkart orayı zımpara tel fırça ile bi güzel temizle.Tekrar sıkıca tak.Bir yerde temassızlık olabilir diye hala aklımda bir düşünce var :)

11 yıl 1 hafta önce #513 Yazan: VosVos
Ampermetre takmadan önce bu sorun var mıydı? Ampermetreyi ve kablolarını söküp bir dene.Olmadı aküyü değiştirip dene.

11 yıl 1 hafta önce #516 Yazan: İRİ
Ampermetre epeyidir var, ama yine de bağlantılara bir bakayım. :unsure:

10 yıl 11 ay önce #570 Yazan: İRİ
Hain konjektör :) Konjektör seçimimi tamamen elektronik olmasından ötürü yine ELO'dan yana kullandım. Umarım iyi bir tercih olur.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

10 yıl 11 ay önce #571 Yazan: VosVos
Geçmiş olsun.Demek ki böyle bir durumda konjektöre de bakacağız :) Zaten ELO'dan başka bir alternatif yok o fiyata :(

Geliştiren: Kunena forum